Instalki.pl » Aktualności » Technika » NASA pokazała nowe skafandry kosmiczne. To w nich astronauci wylądują na Księżycu
Czwartek, 16 Marzec 2023 14:34, Wpisany przez Anna Borzęcka
skafander-1
Przygotowania do misji idą pełną parą.

Ostatnia misja programu Apollo miała miejsce w 1972 roku, czyli 51 lat temu. Jasne jest więc, że na potrzeby powrotu na Księżyc, którego NASA ma dokonać w ramach programu Artemis, trzeba było zaprojektować i stworzyć nie tylko nowe rakiety czy kapsuły, ale również nowe skafandry kosmiczne. Od dłuższego czasu nad tymi skafandrami kosmicznymi wraz z NASA pracowała firma Axiom Space. Teraz w końcu je zaprezentowano.

Skafander godny XXI wieku


Oczywiście, docelowo kombinezony kosmiczne, które otrzymają astronauci programu Artemis, będą białe, aby mogły odbijać ciepło i stanowić ochronę przed ekstremalnie wysokimi temperaturami. Firma Axiom Space pokazała jednak kombinezon w kolorze granatowo-pomarańczowym, aby uniknąć przypadkowego ujawnienia jego niektórych, zastrzeżonych cech.

Dzięki prezentacji wiadomo natomiast, że nowy kombinezon ma być pod wieloma względami lepszy, niż kombinezony misji Apollo, a nawet kombinezony używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma on oferować chociażby znacznie większą swobodę ruchu.

„Nie mieliśmy nowego skafandra od 40 lat, od czasu skafandrów zaprojektowanych dla programu Space Shuttle.”, powiedziała Vanessa Wyche, dyrektor Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. „Firma Axiom Space wykorzystała dane oraz badania dostarczone przez NASA i opracowała bardziej funkcjonalny skafander. Będziemy dalej z nimi współpracować, by upewnić się, że jest to skafander bezpieczny.”

Warto wspomnieć, że podczas prezentacji NASA i Axiom Space nowy skafander nie został zaprezentowany na manekinie. W kombinezonie na scenę wkroczył Jim Stein, inżynier z Axiom Space. Stein bez żadnego kłopotu w kombinezonie chodził, robił przysiady, klękał i nie tylko. Stein pokazał też, jak dużą ruchomość ramion kombinezon zapewnia.„To ogromny postęp w stosunku do skafandrów z czasów misji Apollo.”, stwierdził Russel Ralston, zastępca menedżera programu ds. aktywności pozapojazdowych w Axiom Space. „Astronautom misji Artemis będzie znacznie wygodniej. Będą mieli znacznie większą swobodę ruchu. Będą mogli na przykład łatwo sięgać w dół, by podnosić skały.”

Nowoczesny design


W przeciwieństwie do dotychczasowych skafandrów NASA, kombinezon AxEMU, bo tak brzmi nazwa kombinezonu Axiom Space, jest jednoczęściowym skafandrem z klapą z tyłu. Klapa ta umożliwia astronautom ubranie kombinezonu. W obszarze tułowia skafander jest utwardzony, a w obszarze rękawów i spodni posiada liczne przeguby umożliwiające poruszanie kończynami. Butom zapewniono mocną izolację, ponieważ praca w stale zaciemnionych kraterach na południowym biegunie Księżyca będzie wiązała się ze stycznością z niskimi temperaturami.

skafander-2
Skafander zaprojektowany przez Axiom Space na rzecz programu Artemis. | Źródło: NASA/Axiom Space

Z tyłu skafandra umieszczono rzecz jasna plecak, wewnątrz którego znalazły się systemy podtrzymywania życia. Pozwolą one na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kombinezonu i dostarczą astronautom powietrze do oddychania, a nawet jedzenie i wodę.

Górna część skafandra do duża przezroczysta bańka, wraz z systemem latarek, który pozwoli astronautom rozświetlić powierzchnię Księżyca podczas nocy. Tutaj znajdą się też kamery HD, które pozwolą na śledzenie poczynań astronautów z Ziemi.

Wyczekiwany powrót na Księżyc


Dla przypomnienia, NASA ma przeprowadzić pierwsze od kilkudziesięciu lat lądowanie na Księżycu w ramach misji Artemis 3. Misja ta ma zostać zrealizowana w 2025 roku. Udział w niej wezmą czterej astronauci, w tym dwoje, którzy udadzą się na powierzchnię Księżyca.

Misja Artemis 3 będzie dosyć skomplikowana. Astronauci udadzą się bowiem w przestrzeń kosmiczną wewnątrz kapsuły Orion, wystrzelonej przez rakietę SLS. Na orbicie dwójka z nich przesiądzie się jednak do wystrzelonego wcześniej lądownika Starship HLS i dopiero na jego pokładzie wyląduje na Księżycu.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/Axiom Space