Instalki.pl » Aktualności » Technika » Elektryczne Audi e-Tron miało kolizję. Płonącą baterię katapultowało poza auto
Wtorek, 07 Luty 2023 08:17, Wpisany przez Maksym Słomski
poza audi etron bateria
Niespotykana sytuacja.

Wielokrotnie pisaliśmy już o problemach, z jakimi zmagają się samochody elektryczne i ich kierowcy. Przeważnie były to jednak kwestie związane z zasięgiem krótszym od deklarowanego, zasięgiem spadającym na przestrzeni lat, absurdalnych cenach wymiany baterii, samoczynnym zapłonie baterii, czy też dziesiątkach tysięcy litrów wody, jakie są wykorzystywane do ich gaszenia. Takiej sytuacji jak ta, która wydarzyła się podczas kolizji elektrycznego Audi e-Tron z innym autem w Richmond w Stanach Zjednoczonych jeszcze sami nie słyszeliśmy.

Pakiet baterii wypadł z Audi i zaczął płonąć


Odcinek Garden City Road w Richmond został zamknięty na większą część wtorkowego wieczoru po zderzeniu dwóch samochodów w pobliżu sklepu Walmart. Elektryczne Audi e-Tron zderzyło się z sedanem Toyoty i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, co zarejestrowała kamera innego przejeżdżającego nieopodal samochodu. Audi e-Tron dachowało, a w momencie uderzenia z podwozia oderwała się bateria, która przeleciała na pas rozdzielający jezdnię i stanęła w płomieniach.Dennis Hwang, rzecznik lokalnej policji, powiedział w rozmowie Richmond News, że "bateria odłączyła się od Audi i doszczętnie spłonęła. Obawy związane z powalonym słupem linii energetycznej i pożarem zestawu akumulatorów wymagały odgrodzenia całego obszaru do czasu zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym".

Polecamy: Samochody elektryczne to poważne zagrożenie dla innych pojazdów. O tym się nie mówi

Kierowca Audi, 31-letni mężczyzna, nie odniósł poważnych obrażeń. 49-letni kierowca Toyoty został wysłany do szpitala z niezagrażającymi życiu obrażeniami.

plonaca bateria audi etron
Płonąca bateria, która wypadła z Audi e-Tron. | Źródło: Reddit

Dlaczego bateria odczepiła się od samochodu?


Wciąż nie wiadomo. Samochody elektryczne są pojazdami o jednych z najwyższych ocen bezpieczeństwa w testach agencji na całym świecie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że producenci samochodów wykorzystują takie rzeczy, jak m.in. obniżony przez baterię o znaczącej masie środek ciężkości. Przypadek taki jak ten z odczepiającą się baterią odnotowano po raz pierwszy.

Sprawdź: Tesla obniżyła ceny samochodów w Polsce. Tak tanio jeszcze nie było

Audi nie skomentowało jeszcze wydarzenia.

Źródło: Richmond News, Reddit 1, 2