Tesla spłonęła na autostradzie. Nie pomogło 22 000 litrów wody

Maksym SłomskiSkomentuj
Tesla spłonęła na autostradzie. Nie pomogło 22 000 litrów wody
Kolejny tydzień, kolejne doniesienia o płonących samochodach elektrycznych, z pożarami których trudno sobie porazić, nawet zużywając do tego tysiące litrów wody. Z końcem grudnia ubiegłego roku głośna była sprawa Tesli Model S płonącej przez 5 godzin w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem ten sam model samochodu samoczynnie i niespodziewanie stanął w ogniu na autostradzie w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Strażacy byli bezsilni.

Nie przegap: Tesla obniżyła ceny samochodów w Polsce. Tak tanio jeszcze nie było

Pożar Tesla Model S w Kalifornii

Według strażaków z jednostki Sacramento Metropolitan Fire District, akumulator samochodu Tesla Model S zapalił się samoczynnie w sobotę na drodze Highway 50. Służby przekazały na Twitterze, że nie wydarzyło się absolutnie nic szczególnego przed tym, jak auto Tesla Model S zostało doszczętnie pochłonięte przez płomienie. Kierowca jechał z prędkością autostradową, kiedy nagle zauważył gęsty czarny dym wydobywający się z podwozia. Kierującemu udało mu się zatrzymać i bezpiecznie wydostać z samochodu, ale ogień stał się bardziej intensywny i nadal rozprzestrzeniał się na przód auta. Ogniwa akumulatora płonęły w tak intensywny sposób, że strażacy nie byli w stanie długo opanować ognia.



Kierowca na szczęście nie został ranny.

Strażacy w pewnym momencie zaczęli podnosić płonący samochód, aby jeszcze skuteczniej gasić wodą płonące od spodu akumulatory. Zużyto ponad 22700 litrów wody, zanim w końcu ugaszono wrak pojazdu. Samochodu nie dało się uratować.

Sprawdź: Polski strażaku: czy jesteś gotowy na pożary samochodów elektrycznych?

Samochody Tesla wyposażone są akumulatory litowo-jonowe, które w przypadku uszkodzenia mogą stwarzać zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem. Ze względu na popularność pojazdów tej marki w USA, pożary zdarzają się regularnie.


Przyczyna pożarów samochodów Tesla

Niektórzy właściciele obwiniają Teslę za pożary swoich samochodów i twierdzą, że samochody tej marki wyposażane są w wadliwe akumulatory. W 2019 roku amerykańscy kierowcy twierdzili na przykład, że Tesla zaktualizowała oprogramowanie baterii, celowo zmniejszając zasięg i wydłużając czas ładowania w starszych samochodach, aby zmniejszyć ryzyko pożaru. National Highway Traffic and Safety Administration odrzuciła petycję o zbadanie oprogramowania do zarządzania akumulatorami Tesli w 2021 roku, w związku z czym sprawy w dalszym ciągu nie wyjaśniono.

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.