Instalki.pl » Aktualności » Technika » Proteus - poznajcie nowego, autonomicznego robota od Amazona
Środa, 22 Czerwiec 2022 15:12, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Amazon
Będzie pracował w magazynach firmy.

Amazon oficjalnie zaprezentował swojego autonomicznego robota, który będzie pomagał pracownikom w centrach dystrybucyjnych giganta e-commerce. Nowy robot nazywa się Proteus i jest niczym innym, jak (na pozór) prostą maszyną na kółkach.

Na pierwszy rzut oka Proteusa można pomylić z robotem sprzątającym. Do swojej pracy maszyna Amazona również wykorzystuje czujniki pomagające w nawigacji i omijaniu przeszkód.

Robot Proteus nie zastąpi pracowników

Jak możemy zobaczyć na filmie, nowy robot Amazona podjeżdża do wózka i podnosi go z ziemi. Następnie całą konstrukcja transportuje wózek do wyznaczonego miejsca. Pozornie prosta czynność, ale tak naprawdę jest ona w stanie oszczędzić tonę pracy każdego dnia.

Amazon inwestuje w robotykę od 2012 roku i momentu przejęcia firmy Kiva. WIększość robotów, które zostały do tej pory stworzone przez firmę Jeffa Bezosa musiała pracować z dala od ludzi, ze względów bezpieczeństwa. W przypadku Proteusa ma być inaczej. Ten robot został stworzony do współpracy z regularnymi pracownikami Amazona. Według Amazona, Proteus jest w stanie bez problemu poruszać się wśród ludzi, bez obaw o potencjalny wypadek.Co ciekawe, firma nie poinformowała jeszcze czy Proteus rozpoczął pracę czy też dopiero zacznie ją za jakiś czas.

Czytaj też: Amazon udostępni w lipcu ponad 30 gier za darmo. Wśród nich prawdziwe hity

Amazon uspokaja również analityków, którzy twierdzą, iż amerykańska firma będzie chciała zastąpić wszystkich swoich pracowników w magazynach robotami. W tym wypadku Jeff Bezos chce, aby roboty zwiększyły produktywność i skuteczność pracowników (to da się jeszcze bardziej?) zamiast bezpośrednio ich zastępować.

W ostatnim czasie do sieci przedostał się raport, według którego w okolicach 2024 pula pracowników dostępnych do zatrudnienia przez Amazon po prostu się… wyczerpie.

I właśnie wtedy na pomoc mogą przyjść roboty. Zobaczymy co finalnie z tego wszystkiego wyniknie.

Jak Wam się podoba Proteus i jego możliwości?

Źródło: Amazon / fot. Amazon