Instalki.pl » Aktualności » Technika » Sztuczna inteligencja w Top Gun: Maverick. Technologia przywróciła głos Val Kilmerowi
Poniedziałek, 23 Maj 2022 15:27, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Top Gun: Maverick
Jak udało się to zrobić?

Już niebawem na ekrany kin wejdzie nowa produkcja z serii Top Gun - Maverick. W sequelu produkcji z lat 80. ubiegłego wieku pojawia się Val Kilmer - niegdyś jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów na świecie.

Od 2015 roku Kilmer boryka się z utratą głosu spowodowaną przez raka gardła. Na potrzeby filmu ekipa Sonatic była w stanie stworzyć specjalny model sztucznej inteligencji, który “przywrócił” głos Kilmerowi.

Jak udało się tego dokonać?


Jak wykorzystano AI w Top Gun: Maverick? Val Kilmer postanowił nawiązać współpracę z brytyjską firmą programistyczną, która korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji do kopiowania głosów dla aktorów i studiów produkcyjnych. Sonatic odtworzyło głos Kilmera w wirtualnej postaci korzystając ze starych nagrań jego głosu oraz istniejącego materiału filmowego z aktorem.

Kilmer zdradza, że dzięki głosowi wzmocnionemu przez algorytmy sztucznej inteligencji znów może wykorzystywać swoje pomysły.Sonatic przed stworzeniem odpowiedniego modelu zebrało możliwie największą ilość nagrań z głosem Kilmera i posortowało je według jakości. Dzięki optymalizacji swoich algorytmów, Sonatic było w stanie stworzyć 40 różnych modeli głosu Kilmera, co pozwoliło na wybranie najlepszego z nich. Aplikacja dostarczona do filmu przez firmę pozwoliła na dostrojenie głosu i regulację niektórych parametrów. Sonatic proponuje również specjalny “tryb reżyserski”, który w czasie rzeczywistym pozwala na dostosowanie szczegółów głosu, aby finalnie uzyskać możliwie najlepszą jakość i głośność.

Czytaj też: Nowa sztuczna inteligencja Nvidii natychmiast zamienia zdjęcia w obiekty 3D

Trzeba przyznać, że w przypadku głosu Val Kilmera wygenerowanego w pełni komputerowo, całość brzmi niesamowicie - i wielokrotnie lepiej niż niektórzy dostępni asystenci głosowi. W “wirtualnym” głosie Kilmera można wyczuć emocje, a całość jest nagrana w bardzo naturalny sposób. Technologia Sonatic sprawdziła się do tego stopnia, iż z powodzeniem można było ją zastosować w nowym filmie z serii Top Gun.Jest więcej niż prawdopodobne, że tego typu rozwiązania w przyszłości pomogą większej ilości osób zmagających się z problemami z mową.

Źródło: Parade / fot. zrzut ekranu ze zwiastuna Top Gun