Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą swoją śmiercionośną broń

Maksym SłomskiSkomentuj
Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą swoją śmiercionośną broń
Iskandery w Obwodzie Kaliningradzkim to straszak, którego Rosja od lat używa, by demonstrować swoją siłę krajom zachodu. Śmiercionośna broń jest wykorzystywana od początku agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że kolejne wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu rozmieszczono właśnie w obwodzie biełgorodzkim, w odległości zaledwie 60 km od granicy z Ukrainą. Czym są Iskandery i jakie zniszczenia mogą wyrządzić?

iskander

Źródło: YouTube

Iskander, czyli pocisk niezwykle wszechstronny

W propagandowej telewizji rządowej Russia1 z końcem kwietnia straszono Europę atakiem rakietowym. Przywoływano wtedy nie tylko temat rakiet Sarmat RS-28, ale też Iskanderów stacjonujących w Obwodzie Kaliningradzkim, przy granicy z Polską. Zasięg pocisków Iskander-M to nawet 500 kilometrów – takie też spadają na Ukrainę, będąc wystrzeliwane z terytorium Rosji i Białorusi.



Iskander (kod NATO: SS-26 Stone) to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (SRBM) o zasięgu minimalnym ok. 50 km. Pociski Iskander-E mają zasięg ok. 280 km, podczas gdy maksymalny zasięg Iskanderów-M wynosi w teorii do 500 kilometrów. W teorii, bo zasięg ograniczony jest traktatem, a nie realnymi możliwościami. To płynnie przechodzimy do genezy powstania Iskanderów, która jest ściśle związana z traktatem INF z 8 grudnia 1987 roku, zawartym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związek Radziecki.

ZSRR na mocy traktatu, podobnie z resztą jak USA, nie mogło posiadać i korzystać z pocisków balistycznych o zasięgu 500-5500 km, określanych jako średniego (MRBM) i pośredniego (IRBM). Właśnie dlatego stworzono Iskandery – prototypowy pocisk odpalono jeszcze w 1991 roku, a doświadczalny start miał miejsce w 1995 roku. Iskander formalnie wszedł na stan uzbrojenia dopiero po próbach w 2004 i 2007 roku.

Iskander-M to stosowana przez Rosję w Ukrainie wersja z pociskami m.in. 9M723 o teoretycznym zasięgu do ok. 500 kilometrów. Iskander-K jest nowszym wariantem z pociskiem manewrującym 9M729, mającym zdaniem USA łamać postanowienia traktatu INF. W 2014 roku przetestowano go w locie o długości… 2500 kilometrów. Celność CEP pocisków wynosi 30 metrów. Prędkość lotu zasilanego jednostopniowym silnikiem rakietowym na paliwo stałe pocisku to ok. 2100 m/s.

O wysokiej wszechstronności pocisków Iskander świadczy mnogość głowic, jakie można w nich stosować. Według doniesień niektóre z nich zastosowano w Ukrainie nielegalnie, łamiąc traktaty międzynarodowe. Iskandery mogą przenosić głowice termojądrowe, termobaryczne, kasetowe oraz odłamkowo-burzące, penetrujące, a nawet elektromagnetyczne. Pociski o długości 7,3 m mają masę startową sięgającą 3,8 tony.

Iskandery dowiodły swej skuteczności 12 sierpnia 2008 roku w Gruzji podczas ostrzału miasta Gori. Rosja wyparła się wykorzystania tej broni, jednakże w mieście znaleziono szczątki pocisku Iskander z głowicą kasetową. W pobliżu nie było żadnego celu o znaczeniu militarnym, co biorąc pod uwagę celność CEP było celowym wykorzystaniem niedozwolonej broni na obszarze zamieszkiwanym przez cywilów.

Źródło: internet, mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.