Instalki.pl » Aktualności » Technika » Stany Zjednoczone rozwijają system obrony przed bronią naddźwiękową
Środa, 11 Maj 2022 18:01, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Glide Breaker
Projekt wchodzi w nową fazę.

Stany Zjednoczone od jakiegoś czasu rozwijają program, który zakłada stworzenie systemu obrony pozwalającego na szybkie i skuteczne strącanie pocisków naddźwiękowych.

Inicjatywa nazwana “Glide Breaker” ma na celu przeciwdziałać broni mknącej przez górne warstwy atmosfery z prędkością co najmniej Mach 5. DARPA poinformowała, iż rozpoczyna drugą fazę programu w ramach której będzie chciała przeprowadzić testy w tunelu aerodynamicznym oraz w locie.

DARPA chce zabezpieczyć amerykańskie niebo

Głównym celem drugiej fazy projektu Glide Breaker jest dalsze rozwijanie systemu kontroli kierunku i położenia (DACS), który umożliwi pojazdowi przechwytującemu skuteczne namierzenie lecących pocisków.

W pierwszej fazie programu uczestniczyły takie firmy, jak m.in Northrop Grumman (w ramach kontraktu wartego 13 mln dolarów) oraz Aerojet Rocketdyne (w ramach kontraktu wartego 12 mln dolarów). “W pierwszej fazie programu Glide Breaker zaprezentowano dwa prototypy DACS zdolne do osiągnięcia odpowiedniego celu wydajnościowego. Są one obecnie produkowane i szeroko testowane” - przekazała DARPA. Glide Breaker jest zaledwie jednym z kilku programów DARPA, które skupione są wokół broni hipersonicznej.

glidebreaker2
fot. Lockheed Martin

Agencja ogłosiła niedawno, że prototyp pocisku hipersonicznego firmy Lockheed Martin był w stanie z powodzeniem utrzymać prędkość lotu na poziomie pięciokrotnej prędkości dźwięku. Oprócz Amerykanów, swoje programy hipersoniczne na poważnie traktują również Chińczycy i Rosjanie. Każdy z tych krajów chce posiadać rozwiązania, które umożilwią przenoszenie szybkiej broni, trudnej do zestrzelenia przez konwencjonalne systemy obrony.

Czytaj też: Rosja zrzuca na Ukrainę hipersoniczne pociski Kindżał. Co to za broń?

Amerykanie chcą mieć pewność (szczególnie w obecnej rzeczywistości), iż zagrożenie ze strony innych mocarstw będzie mniejsze, a konsekwencje wystrzelenia potencjalnych pocisków hipersonicznych w kierunku USA nie zakończy się tragedią.

Jak dokładnie będzie działać opisywany system rozwijany przez DARPA? Tego nie do końca wiadomo. Skoro trwają już testy, to zapewne z czasem dowiemy się nieco więcej na jego temat.

Źródło: DARPA / fot. DARPA