Instalki.pl » Aktualności » Technika » Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Polską już w niedzielę. Kiedy go wypatrywać?
Sobota, 19 Marzec 2022 13:10, Wpisany przez Maksym Słomski
starlink nad polska 20 marca
Spektakl godny obejrzenia.

Sznur satelitów Starlink na niebie, zwany potocznie "kosmicznym pociągiem Elona Muska", znowu będzie widoczny na polskim niebie. Starlink nad Polską poprzednio zagościł 10 marca 2022 roku w godzinach porannych, kiedy to obserwatorzy wypatrzyli 48 satelitów, wystrzelonych na orbitę dzień wcześniej. Następna okazja do obserwacji nadarzy się już jutro.

Starlink nad Polską 20.03.2022


Przeloty satelitów Starlink będzie można obserwować gołym okiem z terenu całej Polski już w najbliższą niedzielę, 20 marca, w godzinach porannych. Najwyższy i najdłuższy przelot odbędzie się o godzinie 4:43, informuje niezawodny Zbyszek z kanału Nocne Niebo. Wcześniejszy krótszy przelot będzie się dało zaobserwować o godzinie 3:12.

Czytaj także: Polski rząd i PKN Orlen kupili Starlinki dla Ukrainy. Dotarły na miejsce

Satelity Starlink widoczne w niedzielę wchodzą w skład paczki wystrzelonej na orbitę w ramach misji o numerze G4-12. Ta wystartował z lekkim opóźnieniem dziś, o godzinie 5:42 czasu polskiego. O 6:45 satelity zostały już umieszczone na orbicie.

Zobacz też: Szef Roskosmosu: USA rozważają odłączenie Rosji od GPS

20 marca 2022 roku na niebie pojawi się linia składająca się z 53 satelitów telekomunikacyjnych. Aby mieć wyobrażenie o tym, jak się prezentują, zobaczcie nagranie przelotu z 11 marca, nagrane w Poznaniu. Pomimo świateł miasta "kosmiczny pociąg" było widać doskonale.Poniżej obejrzycie analizę map przelotu Starlink dla 49 dużych miast w Polsce.Źródło: Nocneniebo.pl