Tej broni panicznie boją się Rosjanie. Niszczy czołgi jak domki z kart

Maksym SłomskiSkomentuj
Tej broni panicznie boją się Rosjanie. Niszczy czołgi jak domki z kart
Wojna w Ukrainie trwa. Wojska ukraińskie zadają spore straty Rosjanom, ewidentnie zaskoczonym tak wielkim oporem po ich stronie. Kraje europejskie oraz członkowie NATO od jakiegoś czasu mocno dozbrajają Ukraińców, przekazując im broń o ogromnej sile rażenia. Postrach wśród żołnierzy Federacji Rosyjskiej sieje zwłaszcza pewna broń ręczna, której pociski dosłownie rozrywają na kawałki ich czołgi i transportery opancerzone, nie wspominając nawet o lżej opancerzonych pojazdach. To wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW, zmodyfikowane wersje konstrukcji znanych pod nazwą Robot 57 NLAW.

Nie przegap: Rosjanie zniszczyli największy samolot świata. Należał do Ukrainy

Robot 57 NLAW – wyrzutnia produkcji Saaba

MBT LAW. NLAW. Tak najczęściej nazywa się broń bazującą na wyrzutni rakiet Robot 57 NLAW produkcji Saab Bofors Dynamics, zaprojektowaną jeszcze w 2002 roku.

nlaw
NLAW. | Źródło: Saab Bofors Dynamics

Stworzona przy kooperacji szwedzkiej i brytyjskiej jest wyrzutnią krótkiego zasięgu typu fire and forget (pol. wystrzel i zapomnij). Takim właśnie mianem określa się broń, za pomocą której wystarczy namierzyć cel, nacisnąć spust i… czekać. Pocisk automatycznie obierze trajektorię lotu w taki sposób, aby trafić wroga.



NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon) wykorzystuje się przede wszystkim do niszczenia czołgów. Masa broni wynosi zaledwie 11,6 kg, przez co może obsługiwać ją tylko jedna osoba. Z jaką łatwością można się z nią przemieszczać dobrze pokazuje nagranie zarejestrowane pod Iwankowem w obwodzie kijowskim. Broń wykorzystywano tam do eliminacji nacierających wojsk pancernych.



Kaliber pocisku to 115 mm, a kaliber głowicy to aż 150 mm. Zasięg wynosi 600 metrów, a prędkość początkowa pocisku to aż 40 metrów na sekundę. Za pomocą NLAW zniszczono już podobno co najmniej kilkadziesiąt rosyjskich czołgów T90 i T72 w północnej części Ukrainy. Na nic zdają się tutaj improwizowane systemy siatek mocowane na bokach czołgów oraz w górnej części ich wież.

Czytaj także: Rosjanie odcięci od Google Pay i Apple Pay. Szturm na bankomaty w Rosji

W pierwszym trybie pocisk atakuje namierzony pojazd z góry. Dzięki temu uderza w miejsce, gdzie pancerz czołgu jest najcieńszy. W alternatywnym, leci bezpośrednio do celu. NLAW jest w stanie przebić pancerz o grubości 500 mm.

Zobacz też: Unia Europejska postanowiła. Rosyjska telewizja wyrzucona z Europy

NLAW w bitwie w miejscowości Bucza

Dziś Ukraina zniszczyła konwój wojsk rosyjskich w miejscowości Bucza na północny zachód od Kijowa. Strona ukraińska podaje, że ogromny udział neutralizacji czołgów Rosji miały właśnie wyrzutnie NLAW. Wystarczy rzucić okiem na poniższy materiał, aby przekonać się, jak gigantyczne spustoszenie poczyniono w wyposażeniu rosyjskiej armii.



Źródło: internet, Twitter, zdj. tyt. Saab Bofors Dynamics

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.