Instalki.pl » Aktualności » Technika » Jesteśmy zgubieni. Maszyny zastąpią nam partnerów, a my na to przystaniemy
Czwartek, 16 Wrzesień 2021 12:21, Wpisany przez Anna Borzęcka
Jesteśmy zgubieni
Przyszłość rysuje się ciekawie.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w przyszłości roboty znacznie zyskają na znaczeniu. Od dawna przewiduje się, że te zastąpią ludzi w wielu zawodach. Nie należy nad tym jednak rozpaczać, albowiem zjawisko to spowoduje jednocześnie utworzenie zupełnie nowych miejsc pracy. W końcu, ktoś te wszystkie roboty będzie musiał projektować, budować, a potem czuwać nad ich sprawnością. Nieco bardziej niepokojące jest to, że maszyny mogą zastąpić nas w nieco bardziej intymnych kwestiach.

Badanie poświęcone odczuciom wobec SI


Tidio, firma będąca dostawcą rozwiązań ułatwiającą przedsiębiorstwom komunikację z klientami, przeprowadziła wśród 1200 osób badanie, które miało na celu poznanie nastawienia internautów względem sztucznej inteligencji oraz ich przewidywań względem robotów na przyszłości. Jak prezentują się jego rezultaty?

Z badania wyciągnięto wiele ciekawych wniosków. Pokazało ono, że 69% absolwentów uczelni wyższych wierzy, że sztuczna inteligencja może w ciągu kilku lat przejąć ich pracę i zniwelować jej znaczenie do zera, ponad 60% respondentów z miłą chęcią korzystałoby z autonomicznych taksówek podczas dużego ruchu ulicznego, a ponad 78% jest przekonanych, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do szerzenia dezinformacji. Z drugiej strony, ponad 45% osób byłoby zadowolonych, gdyby sztuczna inteligencja przejęła kontrolę nad ekonomią.

 Niektóre z wyników badania przeprowadzonego przez Tidio
Niektóre z wyników badania przeprowadzonego przez Tidio | Źródło: Tidio

Miłość, seks i roboty


Szczególnie interesującą badania były odpowiedzi respondentów na pytania związane z robotami i… miłością. Firma Tidio dowiedziała się, że około 42% osób byłoby skłonnych uprawiać seks z robotem. Nie dziwi fakt, że zdecydowanie bardziej pomysł ten podoba się mężczyznom (48%), niż kobietom. Spośród kobiet tylko 33 procent wzięłoby udział w stosunku z maszyną.

Badacze zapytali się internautów nawet o to, czy istnieje szansa, że utworzyliby z robotem związek. Aż 39% osób stwierdziło, że byłyby na taki związek otwarte. I w tej kwestii mężczyźni przeważali nad kobietami. 43 mężczyzn mogłoby mieć partnera w postaci maszyny i zaledwie 33 procent kobiet. Ciekawe, jak byłoby w rzeczywistości. W końcu, mało która kobieta przyznaje się do oglądania pornografii.

Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy badania Tidio posiadają bardziej pozytywne nastawienie względem sztucznej inteligencji, niż można się było spodziewać. 78% respondentów nie miałoby nic przeciwko sztucznej inteligencji, która sprzątałaby ich dom, 70% przeciwko sztucznej inteligencji przygotowującej ich posiłki, a 68% przeciwko sztucznej inteligencji, która planowałaby ich budżet i opłacała za nich podatki. W bardziej ryzykownych sprawach też jest całkiem nieźle. 52% badanych zgodziłoby się na to, by robot na nich operował, a 57% na to, aby sztuczna inteligencja pełniła funkcję kontrolera lotów.

Cóż, wygląda na to, że pary robotów i ludzi prędzej czy później staną się rzeczywistością. Jak takie związki miałyby wyglądać? Tę ideę świetnie przedstawił film Her. A jak Ty się na coś takiego zapatrujesz? Chciałbyś, aby Twoim partnerem był nie człowiek, a robot? Z jednej strony – czemu nie. Z drugiej, filmy takie jak Matrix i Ex Machina pokazują, że maszyny dla własnego bezpieczeństwa niekoniecznie warto obdarzać zbyt dużym zaufaniem.Źródło: Tidio / fot. tyt. Canva