UWB – co to za technologia i dlaczego staje się popularna?

Aleksander PiskorzSkomentuj
UWB – co to za technologia i dlaczego staje się popularna?
{reklama-artykul}
UWB, czyli skrót od Ultra Wide Band, to rozwiązanie, które jest coraz częściej wykorzystywanie nie tylko w smartfonach, ale również w rosnącej liczbie różnych akcesoriów. Po raz pierwszy termin UWB pojawił się już dwa lata temu, jednak dopiero w tym roku możemy zauważyć prawdziwy boom na wykorzystanie tej technologii.

Co to dokładnie jest UWB i jak to działa? A przede wszystkim, jak my wszyscy możemy z tego skorzystać? Zobaczcie sami.

UWB – co to jest?

UWB (Ultra Wide Band), to nic innego, jak szerokopasmowy protokół komunikacji bezprzewodowej, który jest ograniczony do działania na krótkim zasięgu. Technologia korzysta z wysokich częstotliwości, które są w stanie przesyłać dane na temat lokalizacji oraz kierunku.

Czym to wszystko różni się od interfejsu Bluetooth lub GPS? Głównie tym, iż UWB jest znacznie bardziej precyzyjne. Kiedy weźmiemy dwa akcesoria korzystające z modułu wspierającego UWB – będą one w stanie zlokalizować się z niesamowitą dokładnością. Wielokrotnie lepszą niż ma to miejsce w przypadku Bluetooth czy GPS.

Z UWB zaczyna korzystać coraz większa liczba producentów – Apple, Samsung czy Xiaomi. Ultra Wide Band jest także wykorzystywane przez producentów akcesoriów.

Kompatybilne ze sobą sprzęty wykorzystujące technologię UWB mogą całkowicie zmienić nasze wykorzystanie technologii. Dla przykładu, czip z UWB będzie w stanie „zauważyć”, że zbliżamy się do drzwi naszego mieszkania i tym samym automatycznie otworzy drzwi od garażu. UWB może być także wykorzystane w obroży naszego zwierzaka – pomagając nam go lokalizować, kiedy zwierzę zniknie nam z oczu.

UWB jest w stanie lokalizować niemalże wszystko z dokładnością do 10 centymetrów przy zachowaniu zasięgu na poziomie 200 metrów. Niektóre czipy wybranych producentów są w stanie zmniejszyć ten dystans do zaledwie 2 centymetrów. Dla porównania – Wi-Fi i Bluetooth pozwalają na mierzenie lokalizacji z dokładnością do 1 metra.

To ogromna różnica.

uwbcotojest2
fot. Mick Haupt – Unsplash

Jakie są zalety UWB?

UWB zużywa bardzo mało energii – to kluczowe w kontekście akcesoriów oraz urządzeń mobilnych. Sensor z technologią UWB wysyłający impuls lokalizacyjny co około sekundę będzie w stanie działać na jednej baterii przez 7 lat (!).

UWB wykorzystuje techniki takie, jak ToF, TWR czy AoA do określenia odległości do innego urządzenia. Technologia ta pozwala także na mierzenie kąta, z którego dochodzi sygnał. Połączenie możliwości odczytania kąta oraz odległości zapewniają niesamowitą precyzję lokalizacyjną. 

Ostatnią, najważniejszą przewagę UWB nad Bluetooth, Wi-Fi i GPS jest jego szybkość. Wykrywanie lokalizacji w przypadku Ultra Wide Band zajmuje około dwóch sekund.

uwbcotojest3
fot. Anh Nhat – Unsplash

UWB to przyszłość

Obecnie z wbudowanego czipu UWB korzysta iPhone od modelu 11. UWB znajdziemy także w urządzeniach Samsunga czy Xiaomi, a najwięksi producenci samochodów również planują dodać tego typu sensory do swoich pojazdów.

W najbliższych latach UWB będzie niemalże wszędzie – zwiększając nasze możliwości z wykorzystania tej technologii. Od drukarek aż po płatności zbliżeniowe i usługi.

fot. tyt. Apple

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.