Z polskich autostrad znikną bramki. W zamian aplikacja lub urządzenie

Maksym SłomskiSkomentuj
Z polskich autostrad znikną bramki. W zamian aplikacja lub urządzenie
Polskie autostrady wchodzą w XXI wiek – przynajmniej niektóre i w pewnym stopniu. Prezydent Andrzej Duda we wtorek, 1 czerwca, podpisał nowelizację ustawy o autostradach płatnych. Ma ona na celu usprawnienie przepustowości i ograniczenie korków poprzez zniesienie bramek na autostradach płatnych. Nowela zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Bramki znikną z państwowych autostrad

Kancelaria Prezydenta RP informuje o podpisie, który prezydent złożył 1 czerwca pod ustawą z dnia 15 kwietnia 2021 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest zmiana dotychczasowego systemu poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad państwowych. Znikną z nich bramki, a kierowcy opłaty będą uiszczać poprzez elektroniczne bilety autostradowe oraz opłaty pobranej na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

Pod drugą, bardziej skomplikowaną nazwą kryje się specjalny system e-TOLL, następca viaTOLL, dostępny po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji lub wyposażeniu się w odpowiednie urządzenie. Bilety autostradowe z kolei będzie się dało kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży (kioski, stacje paliw) po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. W pierwszej kolejności, bowiem już od 1 grudnia bieżącego roku, opłacać będzie można odcinki A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica.

korek

Dzięki nowemu systemowi poboru opłat znikną korki na bramkach państwowych odcinków autostrad. | Źródło: Canva Pro

„Rezygnacja z manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i wprowadzenie nowoczesnego i efektywnego systemu poboru opłat, jakim jest elektroniczny bilet autostradowy i opłata pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, pozwoli na zapewnienie niezakłóconego i płynnego przejazdu bez konieczności zatrzymywania w Miejscu Poboru Opłat (MPO)” – wskazuje się w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ustawa wydłuża przy okazji okres, kiedy równolegle działały będą nowy system e-TOLL oraz obowiązujący viaTOLL.

Za niewniesienie opłaty za przejazd autostradą, w tym za kontynuację przejazdu autostradą lub jej odcinkiem po upływie daty i godziny końca okresu ważności wskazanych na bilecie autostradowym, od wnoszącego opłatę pobierana będzie opłata dodatkowa, dla samochodu osobowego, w wysokości 500 zł. Od wnoszącego opłatę pobierana będzie jedna opłata dodatkowa, niezależnie od liczby dokonanych przejazdów autostradą lub jej odcinkiem tym samym pojazdem, w trakcie jednej doby rozumianej, jako okres od godziny 0.00 do godziny 24.00 w danym dniu. Opłata dodatkowa nie zostanie pobrana, jeżeli w terminie 3 dni od dnia zakończenia przejazdu autostradą lub jej odcinkiem, zostanie wniesiona opłata za ten przejazd poprzez wykupienie biletu autostradowego. Opłata dodatkowa wraz z odsetkami, podlegać ma przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Źródło: Prezydent.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.