Instalki.pl » Aktualności » Technika » Inteligentny pierścień z RFID może zastąpić karty, klucze i gotówkę
Wtorek, 04 Maj 2021 11:32, Wpisany przez Anna Borzęcka
pierscien-1
Ciekawe urządzenie.

Zdarza Ci się, że przed wejściem do domu do mieszkania musisz wygrzebać klucze z kieszeni czy torby, ale masz zajęte ręce, na przykład za sprawą toreb pełnych zakupów? Badacze z Instytutu Fraunhofera ds. Technologii Odlewania, Kompozytów i Przetwarzania opracowali inteligentny pierścień, który sprawi, że takie sytuacje przestaną być zmartwieniem – rzecz jasna, o ile doczeka się komercjalizacji.

Urządzenie z RFID drukowane w 3D


Pierścień niemieckich uczonych wyposażono w etykietę RFID, wykorzystującą fale radiowe do przesyłania danych (np. unikatowego dla użytkownika hasła) oraz zasilania układu przez impuls elektromagnetyczny z oddzielnego czytnika, w celu identyfikacji obiektu. Zatem, nie wymaga on wbudowanego źródła zasilania, takiego jak bateria.

Omawiane urządzenie jest drukowane w 3D, w jednym kawałku, dzięki czemu charakteryzuje się on wysoka wytrzymałością. Proces ten realizowany jest z użyciem lasera topiącego specjalny metalowy proszek. Gdy proszek się topi, zgodnie z określonym wcześniej projektem, cząsteczki metalu łączą się ze sobą, tworzą pierścień warstwa po warstwie.

Podczas drukowania wewnątrz pierścienia wytwarzana jest pusta przestrzeń. Przed jej zamknięciem drukowanie jest wstrzymywane, po czym robotyczne ramię umieszcza w niej etykietę RFID. Następnie drukowanie zostaje wznowione, a etykieta zostaje zamknięta w pierścieniu, poprzez umieszczenie nad nią warstwy metalu.

pierscien-2
Inteligentny pierścień z etykietą RFID (po lewej). | Źródło: Fraunhofer IGCV

Inteligentne rozwiązania


Chociaż metale mogą stanowić barierę dla sygnałów RFID, warstwa metalu znajdująca się nad etykietą ma zaledwie 1 milimetr długości, a więc w przypadku pierścienia nie stanowi ona żadnego problemu. Dodatkowo etykieta przesyła dane z częstotliwością niższą niż tą powszechnie stosowaną, wynoszącą 125 kiloherców. Dzięki temu sygnały przenikają przez metal znacznie lepiej, zwłaszcza że ściany otaczające etykietę zaprojektowano tak, by te odbijały sygnały na zewnątrz.

Twórcy wynalazku mają nadzieję, że ich inteligentne pierścienie, w połączeniu z odpowiednimi czytnikami, będą wykorzystywane do otwierania drzwi, płacenia za zakupy, a nawet przekazywania ważnych informacji związanych ze zdrowiem ratownikom medycznym. Z resztą, mogłyby mieć one znacznie więcej zastosowań.

Czas pokaże, czy opisane inteligentne pierścienie doczekają się komercjalizacji. W tej kwestii zapewne wiele zależy od autorów tych urządzeń. Podobne wynalazki świat miał już okazję widzieć. Swego czasu na łamach naszego serwisu informowaliśmy specjalnych pierścieniach z technologią NFC stworzonych przez Visę i powstałych w celu dokonywania płatności zbliżeniowych.

Źródło: Fraunhofer, fot. tyt. Fraunhofer IGCV