Japońskie holograficzne panele dotykowe to przyszłość potrzebna i nieunikniona

Maksym SłomskiSkomentuj
Japońskie holograficzne panele dotykowe to przyszłość potrzebna i nieunikniona
Japońskie toalety od lat stanowią synonim nowoczesnych rozwiązań. Zapewne nie raz widzieliście już materiały wideo obrazujące działanie innowacji, które po dziś dzień nie trafiły do europejskich szaletów publicznych. Japonia chce być już nie o krok, a o dwa do przodu przed resztą świata. Przedstawiony koncept toalet z holograficznymi panelami dotykowymi wygląda jak rodem z filmów science fiction. Od wprowadzenia ich do powszechnego użytku Kraj Kwitnącej Wiśni jest bliżej, niż można by się tego spodziewać.

Holograficzne panele dotykowe

Wiele osób dopiero w dobie pandemii uświadomiło sobie to, jak ważnym jest dbanie o higienę. Wszelkiego rodzaju zarazki przenoszone są w końcu nie tylko drogą powietrzną lub kropelkową, ale także poprzez dotykanie różnych powierzchni, zwłaszcza w przeróżnych placówkach użyteczności publicznej. Japońska firma Murakami Corporation na fali różnego rodzaju wdrożeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób, zaprezentowała rozwiązanie o nazwie Floating Pictogram Technology, mogące wynieść korzystanie z publicznych toalet – i nie tylko – na zupełnie nowy poziom.

panel holograficzny 2

Holograficzne panele dotykowe to przyszłość, która wydaje się potrzebna i nieunikniona. | Źródło: SoraNews24

Jednym z problemów związanych z korzystaniem z toalet, terminali płatniczych, bankomatów i wind jest to, że znajdujące się w nich przyciski są naciskane przez każdego, kto ich używa. Nie jest higieniczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę pandemię, z którą teraz mamy do czynienia. Holograficzne panele dotykowe mają na tle dzisiejszych rozwiązań kolosalną zaletę: aby aktywować poszczególne ich funkcje, nie musi dochodzić do fizycznej interakcji z nimi. Murakami we współpracy z Parity Innovations opracowuje holograficzne panele wyświetlane – jak to hologramy – w powietrzu. Jak działają?

Zasada działania paneli holograficznych będzie prosta. Panele takie używając czujników podczerwieni do wykrywania ruchu palca, będą w stanie odgadnąć, które przyciski próbują nacisnąć ich użytkownik, aktywując w ten sposób poszczególne funkcje. Spektrum zastosowań jest kolosalne.

Coś więcej niż koncept

Wszystko to brzmieć bardziej jak koncept niż rzeczywisty produkt, ale Murakami ma nadzieję, że panele te trafią do masowej produkcji już w 2022 roku. Miejmy zatem nadzieję, że zobaczymy raczej wcześniej niż później.

Źródło: SoraNews24

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.