Instalki.pl » Aktualności » Technika » Boeing o krok od drugiego testu kapsuły Starliner
Wtorek, 19 Styczeń 2021 11:06, Wpisany przez Tomasz Bielski
microsoft logo
Czy tym razem znów coś pójdzie nie tak?

Boeing powoli przygotowuje się do drugiego, pełnoprawnego testu swojej kosmicznej kapsuły Starliner. Próba, która została pierwotnie wykonana przez amerykańskiego producenta w 2019 roku spaliła na panewce – ze względu na problemy z oprogramowaniem. Zdaje się jednak, że gigant lotniczy rozwiązał większość swoich usterek i będzie w stanie zadokować do ISS bez udziału załogi. Sam Boeing jest również pewny swego.

Kiedy miałyby odbyć się testy?

Boeing przetestuje kapsułę Starliner

Boeing oficjalnie poinformował, iż zakończył prace nad nową wersją oprogramowania, która finalnie trafi do kapsuły Starliner. Amerykańska firma rozwiązała wszystkie błędy, które sprawiły, że poprzedni start Starlinera zakończył się fiaskiem. Lot testowy, który ma odbyć się na przestrzeni 2021 roku będzie wykonywany bez załogi na pokładzie. W jego ramach, Starliner połączy się z ISS na orbicie i wróci na Ziemię – bez żadnych uszkodzeń oraz problemów. Inżynierowie pracujący w laboratoriach Boeinga są pewni swego.

Jak określa to sam producent, nowe oprogramowanie miało zostać „kompleksowo” sprawdzone, aby uniknąć błędów.

boeingstarliner20212
fot. Boeing

Pierwszy lot testowy kapsuły Starliner, który odbył się w grudniu 2019 roku został przerwany, gdy kapsuła nie dotarła na właściwą orbitę – tym samym nie była ona w stanie zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojazd wrócił jednak w pełni bezpiecznie na Ziemię.

Późniejsze dochodzenie NASA wykonane bezpośrednio po pierwszym teście Starlinera pokazało, iż Boeing miał mnóstwo problemów z oprogramowanie w systemach samej kapsuły. NASA zgłosiła wiele priorytetowych działań naprawczych. Wygląda na to, że zostały one zakończone.

Niestety Boeing nie poinformował dokładnie, kiedy będziemy mogli się spodziewać ponownego startu kapsuły producenta.

Do momentu aż w Starlinerze znajdą się astronauci pozostał jednak jeszcze ogrom czasu.

Źródło: DT / fot. Boeing