Instalki.pl » Aktualności » Technika » Pobito rekord prędkości internetu po kablu
Poniedziałek, 11 Styczeń 2021 10:52, Wpisany przez Tomasz Bielski
microsoft logo
Jaki transfer udało się osiągnąć?

Naukowcy z Instytutu Badań Systemów Sieciowych Narodowego Instytutu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Japonii osiągnęli pierwszą na świecie transmisję przekraczającą 1 petabit na sekundę (około 125000 Gb/s). Wszystko to w jednordzeniowym, wielomodowym włóknie światłowodowym. Nowy rekord przebija prawie dwuipółkrotnie poprzednią, maksymalną prędkość.

1 petabit na sekundę w światłowodzie

„Do tej pory eksperymenty nad transmisjami w światłowodach obsługujących dużą liczbę modów były ograniczone do małych szerokości pasma optycznego. W nowym badaniu wykazaliśmy, że da się połączyć wysokowydajną transmisję optyczną ze światłowodem korzystającym z 15 modów o średnicy zgodnej ze standardem branżowym” – napisali naukowcy w swoim oficjalnym oświadczeniu.

Aby przeprowadzić cały eksperyment, który finalnie przełożył się na pobicie rekordu, naukowcy opracowali szerokopasmowy podsystem nadawczo odbiorczy do wysyłania oraz odbierania danych z kanałów WDM. Wraz ze zwiększeniem liczby trybów działania w systemie transmisji światłowodowej wzrastała także złożoność obliczeniowo sygnału cyfrowego typu MIMO. Zastosowane włókno światłowodowe posiadało jednak małe opóźnienie, co przełożyło się na działanie 382 kanałów modulowanych przez kilka sygnałów.

Co jednak wynika z tego wszystkiego? Oczekuje się, że sukces nowego eksperymentu oraz ustanowienie nowego rekordu może przełożyć się na stworzenie nowoczesnych, optycznych systemów transmisji o dużej przepustowości. Naukowcy będą pracowali nad zwiększeniem zasięgu swojego połączenia oraz utrzymaniem stabilnego przesyłu danych przez cały okres jego działania.

internetrekordpredkosci2
fot. Mathew Schwartz - Unsplash

O ile na próżno szukać tego typu prędkości w naszych domach i minie jeszcze naprawdę dużo czasu zanim w ogóle się do nich zbliżymy, to nowe odkrycie i rekord naukowców daje nadzieję na to, że światłowody staną się nie tylko szybsze, ale również bardziej przystępne.

Póki co to jednak tylko i wyłącznie technologia pochodząca prosto z laboratorium.

Źródło: IE / fot. Mathew Schwartz - Unsplash