Ten elektryczny rower to ambulans na dwóch kółkach

Maksym SłomskiSkomentuj
Ten elektryczny rower to ambulans na dwóch kółkach
Rowery to idealny środek transportu w mieście. Podczas korków można dojechać nim do celu znacznie szybciej niż własnym autem, taksówką czy komunikacją miejską. Nic zatem dziwnego, że kurierzy takich usług jak Pyszne.pl czy Uber Eats często przewożą jedzenie właśnie rowerami. A gdyby tak umieścić na ulicach ambulanse w formie rowerów? Na taki pomysł wpadł zespół kilku firm.

Rower-karetka

Ecox Enterprises, francuski producent rowerów i rowerów elektrycznych opracował we współpracy z przedsiębiorstwami Wunderman Thompson Paris, Urgences Medicales de Paris oraz Urban Arrow elektryczny rower, który może umożliwić niesienie błyskawicznej pomocy medycznej w zatłoczonych miastach. Rower ten pełniłby rolę niewielkiego ambulansu.

Emergency Bike, bo tak brzmi nazwa elektrycznego roweru, nie wygląda zwyczajnie. Posiada on bowiem 150-litrowy, izolowany schowek na przybory medyczne, klakson emitujący hałas na poziomie 140 decybeli oraz migającą lampę LED o dużej jasności. Poza tym, na jego kołpakach umieszczono medyczne symbole i wyposażono go w opony, których nie można przebić, hydrauliczne hamulce tarczowe, urządzenie GPS umożliwiające śledzenie jego lokalizacji oraz port USB służący do zasilania urządzeń przenośnych.

emergency-bike-2

Elektryczny rower Emergency Bike na ulicach Paryża. | Źródło: Wunderman Thompson Paris

Elektryczny rower zasilany jest dwoma akumulatorami litowymi o łącznej pojemności 500 Wh. Podobno po naładowaniu umożliwiają one jazdę z elektrycznym wspomaganiem przez 160 kilometrów.

Maszyna będąca w gotowości

Podobno do roweru Emergency Bike dostęp może otrzymać każdy podmiot prowadzący usługi związane z niesieniem pierwszej pomocy medycznej. Jak informuje agencja Wunderman Thompson Paris, niektóre takie podmioty już wyraziły zainteresowanie pojazdem.

Rzecz jasna, tylko klasyczny ambulans jest w stanie zabrać pacjenta do szpitala. Niemniej, zanim taki ambulans dotrze do jego lokalizacji, zwłaszcza w korkach, zwykle mija wiele cennego czasu. Wcześniej do pacjenta zapewne zdołałby dojechać lekarz lub ratownik medyczny na elektrycznym rowerze, który następnie mógłby przeprowadzić potencjalnie ratujące życie czynności na długo przed przyjazdem karetki.

Źródło: Wunderman Thompson Paris, fot. tyt. Wunderman Thompson Paris

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.