Przyszłość podróży to kody QR? Tak może wyglądać świat po pandemii

Tomasz BielskiSkomentuj
Przyszłość podróży to kody QR? Tak może wyglądać świat po pandemii
{reklama-artykul}
Prezydent Chin Xi Jinping wezwał przywódców innych państw do stworzenia globalnego mechanizmu podróżniczego opierającego się na kodach QR. Tego typu technologia była wykorzystywana przez Chińczyków podczas pierwszego, ogromnego lockdownu i jest wykorzystywana również teraz – w celu zbadania zdrowia mieszkańców. Do czego miałyby posłużyć kody QR w przypadku ich międzynarodowej implementacji? Do niczego innego, jak szybkiego sprawdzania stanu zdrowia danej osoby, co finalnie mogłoby się przekładać na możliwość wjazdu do innego państwa.

Kody QR to przyszłość podróży po pandemii?

Kody QR są powszechnie wykorzystywane w Chinach – zarówno do kontroli obywateli w pandemii, jak i na przykład do podstawowych zakupów. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, iż wykorzystanie kodów QR jako narzędzia do podróżowania po pandemii może przełożyć się na wykluczenie i inne, polityczne konsekwencje.

Według Chin, kody QR mogłyby zostać użyte do odczytania świadectwa zdrowia na podstawie wyników testów na koronawirusa. Xi Jinping nie zdradził więcej na temat tego, jak dokładnie miałoby działać to rozwiązanie, jednak wyraził on nadzieję, że większa liczba krajów będzie chętna na jego wykorzystanie.

covidkodyqr2
fot. Kyle Glenn – Unsplash

Jak działają kody QR?

Kody QR to proste kody kreskowe, które mogą być odczytane za pośrednictwem smartfona. W ramach programu stosowanego w Chinach od lutego 2020 roku, użytkownicy otrzymują kod zdrowia z odpowiednim kolorem – zielony pozwala na podróżowanie, a czerwony oznacza konieczność przebycia kwarantanny. Kody są oparte na dużych zbiorach danych przesłanych przez samych użytkowników.

Ponowne otwarcie swobodnego przepływu ludzi pozostaje wyzwaniem dla dużej ilości krajów, a gwałtowny wzrost zachorowań utrudnia zniesienie stosownych ograniczeń.

Już teraz w Singapurze i Australii stosuje się kody QR do śledzenia umów, a także do meldowania się mieszkańców – zarówno w hotelach, jak i w pracy.

Czy tak będzie wyglądała przyszłość podróżowania po pandemii? Póki co to mało prawdopodobne.

Źródło: BBC / fot. Erik Odin – Unsplash

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.