Instalki.pl » Aktualności » Technika » NASA i Nokia wdrożą 4G na... Księżycu
Sobota, 17 Październik 2020 12:17, Wpisany przez Tomasz Bielski
street view ukrycie domu
Współpraca rozpoczęta.

Nokia rozpoczęła współpracę z NASA, aby upewnić się, iż astronauci, którzy będą lądowali na Księżycu będą posiadali… dostęp do internetu. W ramach umowy, Nokia ma dostarczyć połączenie 4G LTE na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Fińska firma telekomunikacyjna otrzyma 14,1 miliona dolarów od Amerykańskiej Agencji Kosmicznej na budowę specjalnej sieci komórkowej 4G na Księżycu. Umowa o współpracę jest częścią wartego 370 milionów dolarów kontraktu związanego z misją Artemis zakładającą powrót NASA na Księżyc do 2024 roku.

NASA chce LTE na Księżycu

Zamówienie złożone przez NASA zostało udzielone amerykańskiej spółce zależnej od Nokii, ale będzie oparte na doświadczeniu całej firmy. Wdrożony przez Nokię system będzie obsługiwał komunikację na powierzchni Księżyca, a także na większych odległościach oraz podczas operacji wykonywanych z określoną prędkością. NASA wymaga, aby LTE na Księżycu spełniało wyższe wymagania niż te, które są ustanowione na powierzchni Ziemi.

Sieć 4G miałaby być wykorzystywana przez astronautów i pojazdy jako punkt „zaczepienia” dla każdej stałej bazy księżycowej. Dzięki funduszom NASA, Nokia przyjrzy się, jak można zmodyfikować technologię połączenia LTE także na powierzchni naszej planety. Tym samym możemy spodziewać się, że innowacje wdrożone w kosmosie będą w stanie przełożyć się na niezwodną i szybką komunikację również w środowisku miejskim.

nasalteksiezyc2
fot. NASA - Unsplash

Podczas pierwszych misji Apollo w latach 1969-1972, inżynierowie byli w pełni zależni od komunikacji radiowej za pośrednictwem sieci nadajników, stacji bazowych oraz specjalnych przekaźników na Ziemi. Wtedy astronauci wykorzystywali pasmo S o częstotliwości 2-4 GHz. Lata lecą, a technologia idzie od przodu.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko obserwować wysiłki Nokii w celu stworzenia działającej infrastruktury 4G na powierzchni Księżyca.

Źródło: Engadget / fot. malith d karunarathne - Unsplash