Sztuczna inteligencja pokonała weterana F-16 w walce powietrznej

Maksym SłomskiSkomentuj
Sztuczna inteligencja pokonała weterana F-16 w walce powietrznej
W czerwcu zapowiadano, że już wkrótce Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadzą pierwszy w historii pojedynek, w którym przeciwko doświadczonemu pilotowi samolotu bojowego stanie sztuczna inteligencja. Cel? Oczywisty. Amerykanie chcą na polu walki zastępować ludzi maszynami. Jest to rozwiązanie przede wszystkim tańsze (szkolenie pilotów kosztuje ogromne pieniądze), a poza tym prowadzące do minimalizowania strat ludzkich po stronie sojuszniczej do minimum. DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) poinformowała właśnie o pomyślnym zakończeniu pierwszego testu.

Doświadczony pilot nie miał szans z początkującą sztuczną inteligencją

Do wirtualnej rywalizacji odbywającej się w ramach programu DARPA Air Combat Evolution (ACE), za sterami samolotów stanęły najpierw algorytmy opracowywane przez osiem różnych firm. W ten sposób wyłoniono najlepszą z nich, która miała następnie za zadanie pokonać człowieka w trakcie czwartkowego AlphaDogfight Trials. Co ciekawe, zwycięzcą nie była wcale SI rozwijana przez biorącą udział w turnieju firmę Lockheed Martin.



W wirtualnym pojedynku zorganizowanym przez DARPA naprzeciw siebie stanęli doświadczony pilot z 2000 godzin nalotu za sterami myśliwca F-16 oraz nowy algorytm sztucznej inteligencji stworzonej przez niewielką firmę Heron Systems w ciągu ostatniego roku. Człowiek przegrał wszystkie z pięciu pojedynków. Czy jest jakieś „ale”? Drobne.

Podniebny pojedynek rozgrywany był wyłącznie przy wykorzystaniu karabinów, a rakiety naprowadzane zostały wyłączone. Sztuczna inteligencja nie musiała ponadto korzystać z wytycznych i zasad ustalonych przez Siły Powietrzne USA w zakresie manewrowania maszyną oraz atakowania. Z oczywistych względów SI reagowała szybciej od człowieka, co zapewne pozwoliło jej odnieść miażdżące zwycięstwo.

Pięciogodzinny zapis całego wydarzenia zobaczycie poniżej.

Autonomiczne samoloty w wojsku – kiedy?

Zarządzający programem ACE Daniel Javorsek uważa, że autonomiczne samoloty bojow to dość odległa perspektywa. Mężczyzna podaje, iż dzieli nas mniej więcej dekada od momentu, w którym SI będzie w stanie w pełni samodzielnie pilotować F-15 lub F-16. Z pewnością szybciej zobaczymy program pełniący funkcję zaawansowanego taktycznego autopilota lub zarządzający dronem.

Źródło: RT

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.