Instalki.pl » Aktualności » Technika » Rusza Yanosik Pay. Wygodne płacenie za przejazdy na wybranych autostradach
Środa, 05 Sierpień 2020 12:15, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Autopay w aplikacji YanosikNowa usługa dla kierowców.

Na polskich autostradach pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania związane z poborem opłat. Yanosik uruchomił właśnie usługę, która ułatwi zmotoryzowanym przejechanie przez punkt poboru opłat bez zatrzymywania i sięgania do okienka.

Co ważne Yanosik Pay wbudowano w popularną aplikację Yanosik więc kierowcy nie będą musieli instalować dodatkowego oprogramowania na swoich smartfonach.

- Automatyczne opłaty na bramkach to nadal spora nowość na polskich autostradach. Postanowiliśmy więc udostępnić usługę Autopay dla użytkowników aplikacji Yanosik, która gromadzi największą społeczność kierowców w Polsce. Od teraz z poziomu smartfona i bez instalowania dodatkowych programów można dołączyć do elektronicznych płatności na odcinkach autostrad, które obsługują system Autopay. Korzystanie z tej usługi jest bardzo wygodne i przydatne - komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.

Jak działa Yanosik Pay?


W praktyce wygląda to tak, że kierowca, który jest zarejestrowany w systemie Autopay może przejechać przez specjalnie oznakowane bramki i automatycznie zapłacić za przejechany odcinek autostrady.

Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie telefonu, by zapłacić za przejazd. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban (tzw. videotolling). Wszystko odbywa się praktycznie bez zatrzymywania pojazdu, co w rezultacie skraca czas przejazdu.

Jak skorzystać z Yanosik Pay?


Firma Neptis wyjaśnia, że wystarczy wejść w menu aplikacji Yanosik, wybrać opcję “Autopay autostrady”, a następnie założyć konto. Dzięki zarejestrowaniu danych o pojeździe takich jak np. numer rejestracji oraz sposobie płatności kierowca może przejeżdżać przez wyznaczone strefy w punktach poboru opłat i nie tracić czasu na stanie w korkach do płatności. Całość odbywa się bezkontaktowo.

Autopay w aplikacji Yanosik
Autopay w aplikacji Yanosik / foto. wł.

System Autopay działa na wszystkich bramkach na odcinku AmberOne znajdującym się na autostradzie A1 oraz na odcinku Kraków - Katowice na autostradzie A4. W praktyce kierowcy mogą płacić automatycznie za pokonanie dystansu między Gdańskiem a Toruniem lub między stolicami województwa małopolskiego i śląskiego.

Korzystasz z Autopay? Zaoszczędzisz pieniądze


Co najmniej do końca września kierowcy korzystający z Autopay mogą skorzystać ze zniżek za przejazdy na A4 Katowice - Kraków. Zmotoryzowani mogą zaoszczędzić od 3 do 5 zł na każdej bramce obsługiwanej przez ten system. Ceny różnią się w zależności od kategorii pojazdu.

Zarejestrowanie się do usługi Autopay z poziomu aplikacji Yanosik dostępne jest w systemie operacyjnym Android oraz iOS. Niezbędna jest aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji.

Zobacz również: Współczuję naszym sąsiadom. Dostaną mandaty za korzystanie z Mapy Google i Yanosika

Źródło: Neptis