Instalki.pl » Aktualności » Technika » Czy niewiarygodnie szybkie ładowanie smartfonów jest bezpieczne? Zapytaliśmy przedstawiciela OPPO
Wtorek, 04 Sierpień 2020 15:23, Wpisany przez Maksym Słomski
oppo szybkie ladowanie
Najszybsza z technologii ładowania.

Ładowanie z mocą 125 W od OPPO o nazwie SuperVOOC 125 W to najszybsza z dotychczas zaprezentowanych technologii szybkiego ładowania. W trakcie lipcowej prezentacji chiński producent pokazał światu aż kilka ładowarek w różnych rozmiarach, także bezprzewodowych. Nie ujawniono wtedy jednak wielu kluczowych z punktu widzenia konsumentów konkretów. O te postanowiliśmy zapytać Jeffa Zhanga, głównego pracownika naukowego ds. technologii ładowania oraz starszego dyrektora inżynierii sprzętu w OPPO, podczas internetowego wywiadu.

Jak szybko technologia ładowania o mocy 125 W trafi do smartfonów?


Zapytany o to Jeffa Zhang powiedział nieco wymijająco, że technologia SuperVOOC 125 W jest gotowa do wdrożenia już teraz. Nie był w stanie określić daty premiery pierwszego smartfony weń wyposażonego, bowiem dział technologii i dział odpowiedzialny za projektowanie i konstruowanie smartfonów pracują niezależnie od siebie.

Dopytałem czy firma planuje wprowadzić ładowanie o tak dużej mocy także do tańszych sprzętów, a nie tylko flagowców. W odpowiedzi Jeff Zhang zakomunikował:

"Z pewnością SuperVOOC 125 W może być czymś zachęcającym do zakupu flagowych urządzeń, ale to tylko jeden z wielu atutów, które składają się na to czym wyróżniają się flagowce."

Mój rozmówca szybko jednak zasugerował, że jej adaptacja w tańszych smartfonach nie potrwa długo:

"Weźmy za przykład technologię OPPO 65W SuperVOOC, która po raz pierwszy pojawiła się pod koniec 2019 roku w serii Ace. Teraz zarówno seria Find X2 jak i Reno 4 są wyposażone w tego typu rozwiązanie."


Od zera do pełna w 21 minut? To możliwe w przypadku specjalnej baterii o pojemności 4000 mAh... oraz odpowiedniej ładowarki OPPO. | Źródło: OPPO

Dlaczego producenci rozwijają technologie szybkiego ładowania zamiast ulepszać baterie?


Wiele osób intryguje kwestia związana z bateriami. Cyklicznie słyszymy o rzekomych przełomach w świecie baterii, a ich pojemność (w relacji do rozmiaru) oraz wydajność pozostają niezmienne. Wydawać by się mogło, że OPPO - podobnie jak inni producenci - woli stawiać na szybkie ładowanie, zamiast działać dwutorowo i skupiać się również na ulepszaniu baterii. Jeff Zhang wyjaśnił sytuację:

"Rozwiązania związane z zasilaniem wykorzystującym baterie są wciąż wyzwaniem dla całej branży elektroniki. Jest to jeden z podstawowych tematów nad którymi toczą się badania. OPPO poczyniło już pewne postępy zarówno na poziomie teoretycznym, jak i materiałowym, we współpracy z naszymi partnerami z instytucji i łańcucha dostaw. Mimo to branża wciąż mierzy się z luką pomiędzy badaniami a elektroniką masowej produkcji. Mimo wielu trudów, decydujemy się jednak na rozwój technologii ładowania i akumulatorów, nie dlatego, że jest to łatwe zadanie, ale właśnie dlatego, że jest ono trudne i ambitne."

Czy tak szybkie ładowanie ma negatywny wpływ na baterie?


W Internecie nie trudno spotkać się z opiniami, że szybkie ładowanie wpływa negatywnie na żywotność baterii. OPPO zapewnia w swoich materiałach przekazanych prasie, że baterie traktowane ładowaniem SuperVOOC 125 W charakteryzują się 80% pojemności po 800 cyklach ładowania. Byłem ciekaw jak wypada ta wartość na tle poprzednich technologii, w tym obecnej SuperVOOC 65 W. Jeff Zhang odparł, że testy wykazały, że rozwiązania te, podobnie z resztą jak AirVOOC, "zużywają" baterię w tym samym stopniu.


Ładowania z tak dużą mocą nie zaprezentował jeszcze żaden producent smartfonów. | Źródło: OPPO

Co z temperaturami przy tak szybkim ładowaniu?


OPPO informuje, że ładowanie z mocą 125 W jest możliwe w określonych warunkach - przy wyłączonym ekranie i wtedy, gdy nie korzystamy ze smartfonu. Co więcej, urządzenie jest ładowanie z maksymalną mocą tylko wtedy, gdy jego temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Próbowałem dowiedzieć się jaka jest rzeczywista moc ładowania podczas normalnego użytkowania, z włączonym ekranem oraz w trakcie grania w gry. Niestety, tutaj Jeff Zhang nie był w stanie udzielić jasnej i precyzyjnej odpowiedzi.

"W zależności od scenariuszy użytkowania temperatura telefonu będzie się różnić, więc trudno jest odtworzyć moc ładowania telefonu przy np. grze. Z pewnością moc ładowania będzie spadać wraz z wzrostem temperatury urządzenia, tak by zapewnić użytkownikowi lepszy komfort."


Wysokie temperatury? O te w przypadku SuperVOOC 125 W mamy się nie martwić. | Źródło: OPPO

Producent podaje, że łącznie aż 10 czujników temperatury dba o to, aby temperatura obudowy nie przekroczyła wspomnianych 40 stopni Celsjusza. O bezpieczny przebieg ładowania dba pięć systemów zabezpieczeń. Platforma stosuje także narzędzia chroniące bezpiecznik przed przepięciem.

Jak działa OPPO SuperVOOC 125 W?


Jeśli nie czytaliście naszego poprzedniego wpisu na temat, przypominam, że SuperVOOC 125 W jest w stanie naładować baterię o pojemności 4000 mAh do poziomu 41% w ciągu zaledwie 5 minut i do pełna w ciągu 20 minut. Taki wynik jest możliwy do osiągnięcia za sprawą specjalnej baterii z podwójnymi ogniwami 6C.

Co istotne, rozwiązanie to wspiera systemy ładowania o mocy nawet do 20 V 6.25 A i wykazuje znacznie wyższe parametry gęstości mocy, co efektywnie skraca czas ładowania baterii, a przy tym - co doprawdy zdumiewające - nie wpływa na zwiększenie rozmiaru ładowarki.

Zobacz również: IQOO i OPPO - przełom w ładowaniu smartfonów

Źródło: mat. własny, OPPO