Instalki.pl » Aktualności » Technika » Starship z udanym testem. Następny krok będzie kluczowy dla SpaceX
Piątek, 31 Lipiec 2020 13:34, Wpisany przez Tomasz Bielski
chrome planowanie 2
W końcu sukces.

SpaceX i Elon Musk mogą mówić o kolejnym sukcesie. Amerykańskie przedsiębiorstwo wykonało kolejny test statyczny rakiety Starship, która w przyszłości ma zabrać ludzi na Księżyc i Marsa. Okazuje się, że tym razem test przebiegł w pełni poprawnie. Tym samym projekt Starship może przejść do następnego kroku, czyli wystrzelenia rakiety na wysokość około 150 metrów. Starship SN5, testowa wersja rakiety przeszła pozytywnie testy w Boca Chica w teksasie. Elon Musk także postanowił podzielić się tym wydarzeniem na swoim koncie na Twitterze.

We wspomnianym wpisie Musk przekazał, iż 150 metrowy „skok” rakiety Starship zostanie przeprowadzony już wkrótce. Nie wiadomo więc tak naprawdę, kiedy cała sytuacja będzie miała miejsce. To może być zarówno parę dni, jak i parę tygodni.


SpaceX coraz bliżej Księżyca i Marsa

W lipcu oraz sierpniu 2019 roku, SpaceX wykonało dwa udane „skoki” z prototypem rakiety Starhopper. Ta technologia została jednak wycofana z użytkowania, a samo przedsiębiorstwo skupia się na rozwoju prototypów Starship. Do tej pory przeprowadzono kilka testów, które niestety nie zakończyły się zbyt pozytywnie. Jednostki SN1 i SN4 podczas „skoków” doznały katastrofalnych usterek spowodowanych przez wadliwą konstrukcję. Zarówno statek kosmiczny, jak i rakieta Super Heavy będą wykorzystywane przez firmę do specjalnego systemu transportowego pomiędzy Ziemią a Księżycem oraz (w przyszłości) Marsem.

W czerwcu 2020 roku Elon Musk wyraził chęć znacznego przyspieszenia prac nad projektem Starship mówiąc pracownikom, iż jest to obecnie największy priorytet firmy. Jak widać, niezawodny system transportu kosmicznego jest dla Elona Muska ogromnie ważny. Jeśli wszystko się powiedzie, to Starship wraz z astronautami powinien wylądować na Księżycu w ciągu najbliższych kilku lat.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki.

Źródło: Twitter / fot. SpaceX