Udany start i lądowanie – autonomiczny samolot Airbusa rozwija się w szybkim tempie

Tomasz BielskiSkomentuj
Udany start i lądowanie – autonomiczny samolot Airbusa rozwija się w szybkim tempie
Od dwóch lat Airbus bardzo mocno testuje nowe, autonomiczne rozwiązania, które w przyszłości będą trafiać do samolotów europejskiego giganta lotniczego. Tym razem chodzi o technologię ATTOL, czyli Autonomus Taxi, Take-Off and Landing. Co to oznacza? Tyle, że sam samolot będzie w stanie dojechać z bramki do pasa, wystartować oraz wylądować, bez większego udziału pilotów. Podczas realizacji projektu, Airbusowi udało się podczas testów wykonać wszystkie wspomniane manewry z powodzeniem.

W sumie przeprowadzono ponad 500 lotów testowych. 450 z nich poświęcono na gromadzenie danych wideo, obsługę i dostrajanie poszczególnych algorytmów i generalne optymalizacje. Seria sześciu lotów testowych wykonanych poprawnie (każdy z nich obejmował automatyczny start i lądowanie) została wykorzystana do przetestowania „na żywo” możliwości autonomicznego lotu Airbusa.

ATTOL zmieni lotnictwo?

Projekt ATTOL został zainicjowany przez Airbusa w celu zbadania, w jaki sposób autonomiczne technologie, w tym wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego i zautomatyzowanych narzędzi do przetwarzania danych mogą pomóc pilotom skupić się na innych czynnościach niż operacje lotnicze. Airbus jest w stanie na bieżąco analizować potencjał swoich technologii w zakresie usprawniania kolejnych samolotów lub wybranych etapów lotu – jednocześnie zapewniając pełny poziom bezpieczeństwa podczas automatyzacji.

W najbliższych latach Airbus będzie kontynuował rozwój swoich autonomicznych technologii stosowanych w lotnictwie. W tym przypadku zostaną one wykorzystane między innymi w produkcji nowych materiałów, w alternatywnych systemach napędowych czy chociażby podczas usprawniania łączności samolotu z ziemią. Firma ma nadzieje, że pomysły usprawnią nie tylko lot, ale również zmienią sposób projektowania samolotów oraz ich finalnego serwisowania.

Szybki rozwój autonomicznych technologii Airbus zawdzięcza wielu zespołom producenta rozsianym po całym świecie – w tym między innymi w Chinach.

Źródło: Airbus / fot. Airbus

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.