Instalki.pl » Aktualności » Technika » Tak będzie wyglądała nowa fabryka Tesli w Niemczech
Środa, 15 Lipiec 2020 18:40, Wpisany przez Tomasz Bielski
Huawei P40 Lite 5g premiera
Elon Musk uchylił rąbka tajemnicy.

Elon Musk rozpoczął wraz z firmą Tesla budowę nowego zakładu produkcyjnego Gigafactory na terenie Niemczech. Szef firmy postanowił podzielić się z szerszą publiką tym, jak dokładnie będzie wyglądała wspomniana fabryka, kiedy zacznie ona działać w 2021 roku. W obiekcie będzie produkowany między innymi samochód Tesla Model Y oraz akumulatory oraz zespoły napędowe przeznaczone do szerokiej gamy pojazdów. Fabryka Tesli znajdzie się około 32 kilometry na południowy wschód od niemieckiej stolicy – Berlina.

Nowa Gigafactory budowana przez Teslę będzie korzystała z energii słonecznej – co prawda panele nie zaspokoją całej potrzebnej mocy, jednak Musk wierzy, iż będą one w stanie wyprodukować większość energii potrzebnej do produkcji. Jak widać na grafice załączonej w tweedzie przez Elona Muska, niemiecka fabryka Tesli zostanie pokryta na dachu panelami fotowoltaicznymi. Wcześniej na Twitterze Elon Musk pytał czy… ktoś chciałby pójść na imprezę w stylu rave mającą odbyć się w nowym zakładzie produkcyjnym firmy.


Niemiecka Gigafactory będzie ważna dla Europy

Do budowy nowej fabryki Tesli przygotowano teren o wielkości około 92 hektarów. Nie obyło się także bez protestów – aktywiści twierdzili, że nowa fabryka Elona Muska zaszkodzi przyrodzie, jednak wniosek o rozpatrzenie sprawy został odrzucony przez sąd. Budowa jest więc kontynuowana, a Tesla czeka na niezbędne pozwolenia środowiskowe, zanim będzie mogła rozpocząć prace budowlane.

Ostatnie raporty, które pojawiły się w sieci sugerują, iż w nowej fabryce Tesli znajdzie zatrudnienie około 10 tys. osób. Pracownicy przedsiębiorstwa będą pracowali na trzy zmiany. Tesla długo szukała miejsca w Europie na swoją fabrykę, jednak finalnie Elon Musk postawił na Niemcy pod koniec 2019 roku.

Właściciel Tesli zwraca uwagę na to, iż niemiecka inżynieria jest wyjątkowa. Oprócz fabryki Tesli, marka chce stworzyć we wspomnianym kraju także centrum rozwojowe.

Źródło: Twitter / fot. Cam Bradford - Unsplash