Małe instalacje 5G bez specjalnych zezwoleń w Unii Europejskiej

Jan DomańskiSkomentuj
Małe instalacje 5G bez specjalnych zezwoleń w Unii Europejskiej
Sieci 5G, ale też obecne powszechne 4G i 3G, to nie tylko duże nadajniki rozstawiane co setki metrów czy nawet kilka kilometrów. Niewielkie punkty, które pokrywają małe obszary są wykorzystywane np. w galeriach handlowych, na stadionach i innych specyficznych obszarach, tam gdzie nie potrzeba wielkiego zasięgu, ale przewija się sporo ludzi.

Ułatwienia dla „małego 5G”

Komisja Europejska zatwierdziła rozporządzenie, według którego szczegółowo zdefiniowane małe anteny 5G, nie będą wymagały przechodzenia całego procesu wydawania pozwolenia na konkretny nadajnik. Oczywiście tradycyjne duże stacje bazowe nie zostały z niego zwolnione. Miniaturowe odpowiedniki muszą spełniać restrykcyjne wymagania, ich moc i wielkość musi być wielokrotnie mniejsza od pełnowymiarowych odpowiedników, co wpłynie także na wizualny aspekt i mniejsze rzucanie się w oczy.

Zamiast długotrwałego procesu, kraje członkowskie będą musiały jedynie przeprowadzać nadzór nad nowymi punktami, choć nie określono szczegółów, w jaki sposób miałoby to wyglądać. W tej kwestii sprawa jest już w pełni w rękach władz poszczególnych krajów Unii Europejskiej, ale oczywiście nadzór będzie czymś o wiele mniej skomplikowanym niż obecna ścieżka biurokratyczna.

Nowe możliwości także dzięki małym antenom

Gdyby nie wspominany nadzór krajowych organów, z powodów niskiej mocy i uproszczenia wymogów, można by było je porównać do zakładania routerów bezprzewodowych w domach i firmach. Te po prostu kupujemy i odpowiednio konfigurujemy, montujemy w dogodnej lokalizacji. W końcu po kupieniu routera włączeniu bezprzewodowego udostępniania Internetu w smartfonie nie udajemy się do urzędu.

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Thierry Brenton stwierdził, że nowopowstające sieci 5G są kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego w całej Europie. Według Brentona, 5G umożliwi wdrażanie zupełnie nowych usług związanych ze służbą zdrowia, transportem, energetyką czy edukacją i wieloma innymi gałęziami gospodarki. Większa pojemność i mniejsze opóźnienia sieci 5G, to także ułatwienia w budowaniu infrastruktury inteligentnych miast czy używaniu najróżniejszych smart sprzętów, a także lepszy rozwój rynku autonomicznych pojazdów.

Źródło i foto: ec.europa.eu

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.