SpaceX zamierza zbudować oceaniczne porty kosmiczne

Maksym SłomskiSkomentuj
SpaceX zamierza zbudować oceaniczne porty kosmiczne

O kosmicznych planach SpaceX – związanych z lotami na ISS, Księżyc oraz Marsa – mówi się tak często, że łatwo zapomnieć, iż firma Elona Muska ma oprócz nich też inne, nieco bardziej „przyziemne”. Kilka lat temu przedsiębiorstwo przedstawiło bowiem pomysł wykorzystywania ogromnych rakiet do błyskawicznego transportowania ludzi między przeróżnymi, mocno oddalonymi od siebie, miejscami na Ziemi. Teraz SpaceX przypomniało o nim światu, zapoczątkowując poszukiwania inżynierów, którzy mieliby opracować oceaniczne kosmiczne porty przeznaczone do wystrzeliwania owych rokiet.

SpaceX – na Marsa i nie tylko

Elon Musk po raz pierwszy wyjawił plany umożliwienia podróżowania wokół Ziemi z ponaddźwiękowymi prędkościami z użyciem rakiet w 2017 roku, przy okazji prezentacji strategii dotyczącej podboju Marsa. Wówczas CEO SpaceX stwierdził, że rakieta typu BFR (znana dziś pod nazwą Starship) byłaby w stanie przetransportować kapsułę z pasażerami na pokładzie z Nowego Jorku do Szanghaju, lądując na barce, w ciągu 30 minut. Rzecz jasna, Musk zaznaczył, że ta wizja jest tylko konceptem, ale obecnie wygląda na to, że SpaceX rzeczywiście będzie go realizować.

Inżynier pilnie poszukiwany

Kilka dni temu Elon Musk skomentował na Twitterze wieść o ofercie pracy SpaceX dotyczącej stanowiska „inżyniera operacji morskich” w Brownsville w Teksasie, informując, że jego firma buduje dryfujące porty kosmiczne klasy ciężkiej zaplanowane z myślą o misjach marsjańskich, księżycowych oraz ponaddźwiękowych podróżach dookoła Ziemi. Wspomniany „inżynier operacji morskich” miałby działać w ramach zespołu inżynierów, którego zadaniem byłoby zaprojektowanie oraz zbudowanie właśnie takich oceanicznych placówek.


Jak dodał Musk, omawiane porty kosmiczne byłyby w zasadzie odnowionymi platformami wiertniczymi. Optymistycznie stwierdził on też, że pierwsze testowe loty typu Ziemia-Ziemia mogą rozpocząć się prędzej niż później, nawet w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.



Podczas gdy lądowanie na barkach dryfujących po powierzchni oceanu jest dla SpaceX praktycznie codziennością, wystrzeliwanie rakiet z oceanicznych portów będzie dla tej firmy czymś zupełnie nowym. Jestem niezmiernie ciekawa, jak przedsiębiorstwo sobie z tym wyzwaniem poradzi.

Źródło: SpaceX, Elon Musk (Twitter), foto. tyt. SpaceX

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.