Chińskie służby otrzymały okulary z termowizją do wyszukiwania chorych

Maksym SłomskiSkomentuj
Chińskie służby otrzymały okulary z termowizją do wyszukiwania chorych
{reklama-artykul}
Chiny znane są z wprowadzania zdobyczy nowych technologii do codziennego życia w dość kontrowersyjny sposób. O tamtejszym systemie oceny obywateli na pewno już słyszeliście, a jeśli nie, to odsyłam Was do lektury tego wpisu. Skanowanie twarzy w celu reglamentowania papieru toaletowego lub umożliwienia dostępu do śmietników? Tak, w Chinach takie rozwiązania już działają. Przy okazji pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wdrożono kolejną innowację.

Pierwsze służby porządkowe w Chinach korzystają już z nowoczesnych okularów, które są w stanie spośród tłumu „wyłowić” osoby z podwyższoną temperaturą. Skuteczny pomiar możliwy jest na odległość do ok. 1 metra i wykonywany jest automatycznie. Działaniem urządzenia zarządza „sztuczna inteligencja”, która od razu informuje użytkownika o osobach potencjalnie chorych, które należy zatrzymać.

okulary temperatura chiny 2

Okulary ważą zaledwie ok. 100 gramów i zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Ich niestandardowe zastosowanie zdradza widoczny kabel, podłączony do specjalnego modułu.

Jako pierwsi novum testują strażnicy w Parku Hongyuan, którzy w czasie dwóch minut są w stanie zmierzyć dzięki temu temperaturę nawet kilkuset osobom. Chiński startup Rokid odpowiedzialny za stworzenie tych nietypowych gogli dostarczył je także policji ze swojego rodzimego miasta Hangzhou.

Co ciekawe, Chińczycy zdają się nie przejmować taką ingerencją w ich prywatność i akceptować działania lokalnych służb. Post prezentujący rozwiązanie firmy Rokid został ponoć bardzo ciepło przyjęty na chińskim serwisie społecznościowym Weibo, będącym tamtejszym odpowiednikiem Facebooka.

W Chinach działają także różnego rodzaju urządzenia „stacjonarnego” monitoringu temperatury. Technologie od Baidu i Intellifusion wykorzystywane są na stacjach kolejowych i lotniskach w największych miastach Chin, aby usprawnić odprawę pasażerów.

Źródło: SCMP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.