Ten robot gra, śpiewa, tworzy muzykę, a wkrótce ruszy w trasę koncertową

Maksym SłomskiSkomentuj
Ten robot gra, śpiewa, tworzy muzykę, a wkrótce ruszy w trasę koncertową
Kilka lat temu pewien muzyk, innowator i profesor z Instytutu Technologicznego w Georgii – Gil Weinberg – zapoczątkował ciekawy projekt. Ten stworzył robota, który dzięki zastosowaniu procesu nauczania maszynowego miał stać się prawdziwym muzycznym geniuszem. Na przestrzeni lat Shimon, bo tak brzmi nazwa maszyny, poważnie się rozwinął, a dowodem na to jest nowe wideo prezentujące jego umiejętności.

Zdolny robot-muzyk

Shimon to robot, który nie dość, że gra na marimbie, to od pewnego czasu także śpiewa (zaskakująco „ludzkim” głosem), tańczy, pisze teksty utworów, a nawet komponuje muzykę. Jeden z utworów, który został przez niego napisany (we współpracy z jego twórcą, Gilem Weinbergiem), można usłyszeć w poniższym filmie. Trzeba przyznać, że ten wpada w ucho.

W jaki sposób Shimon i Weinberg tworzą muzykę? Praca nad każdą piosenką rozpoczyna się od wybrania jej motywu. Tego wyboru dokonuje Weinberg, po czym robot pisze tekst piosenki związany z motywem. Jeśli istnieje taka potrzeba, Weinberg tekst nieco modyfikuje, a następnie komponuje melodie, które by do niego pasowały. Shimon także tworzy melodie, które Weinberg może wykorzystać. Po napisaniu utworu przychodzi po pora na zagranie go i zaśpiewanie, w towarzystwie ludzkich muzyków, rzecz jasna przez robota.

Roboty to przyszłość muzyki?

Twórca Shimona zaznacza, że opracowanie robota nie miało na celu zastąpienia ludzkich muzyków robotami. Ideą projektu jest tworzenie zaskakującej i inspirującej muzyki, w ramach współpracy ludzi i maszyn.

„Zawsze chciałem pisać piosenki, ale po prostu nie potrafię tworzyć tekstów. Jestem muzykiem jazzowym”, powiedział Weinberg. „Teraz po raz pierwszy napisałem utwór – bo miałem inspirację, bo miałem Shimona, który tworzył teksty dla mnie.”

Sztuczna inteligencja i nie tylko

Weinberg wraz z grupą studentów wytrenował Shimona z pomocą bazy danych obejmującej słowa z utworów należących do takich gatunków jak jazz, rock progresywny oraz hip-hop. Robot generuje swoje własne teksty za sprawą tak zwanego głębokiego nauczania, typu nauczania maszynowego. Głos maszyny został stworzony przez współpracowników Weinberga z Uniwersytetu Pompeu Fabry w Barcelonie. Ci także wykorzystali nauczanie maszynowe, aby wytrenować śpiew Shimona. Podczas tego procesu użyto setek piosenek.

W ostatnim czasie Shimon został jednak usprawniony jednak nie tylko pod względem software’owym, ale również sprzętowym. Otrzymał on choćby nowe brwi, które pomagają mu w przekazywaniu emocji oraz ręce, dzięki którym lepiej gra na marimbie.

Jak ma wyglądać dalsza muzyczna przyszłość robota?

Wspomniany utwór, który można usłyszeć w powyższych materiałach – „Into Your Mind” – to pierwsza z 8 do 10 piosenek, które trafią na wspólny album Shimona i Weinberga. Ten ma zadebiutować na Spotify wiosną tego roku. Potem robot ma… wyruszyć w trasę koncertową. „Into Your Mind” można natomiast słuchać na Spotify już teraz.

Pamiętajcie, że Spotify można pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.