Gigantyczny chiński teleskop rozpoczął swoją pracę. Ma znaleźć życie poza Ziemią

Tomasz BielskiSkomentuj
Gigantyczny chiński teleskop rozpoczął swoją pracę. Ma znaleźć życie poza Ziemią
{reklama-artykul}
Największy i jednocześnie najbardziej czuły, chiński radioteleskop rozpoczął swoje działanie. Konstrukcja posiadająca 500 metrów średnicy oznaczona jako FAST po wielu miesiącach testów w końcu jest gotowa do użytkowania. To drugi, największy na naszej planecie teleskop – zaraz po rosyjskiej konstrukcji RATAN-600. Całość została ulokowana w Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. Teleskop FAST oprócz badania konkretnych sygnałów z przestrzeni kosmicznej ma także zająć się poszukiwaniem życia poza naszą planetą.

Skrót FAST to nic innego, jak uproszczenie słów Five Hundred Meter Aperture Spherical Radio Telescope. W języku chińskim konstrukcja nazywana jest jako Tianyan, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „oko nieba”. Sama antena FAST składa się z 4500 pojedynczych paneli odpowiedzialnych za zbieranie oraz przetwarzanie sygnału. FAST pozwala także na kierowanie go w różne części nieba. Co najlepsze, technologia oraz możliwości chińskiego teleskopu będą w pełni otwarte dla zainteresowanych naukowców z całego świata.

Li Keija, naukowiec z Peking University twierdzi, iż użytkowanie teleskopu FAST pozwoli na odkrycie większej ilości nieznanych gwiazd, zjawisk kosmicznych, a także przyczyni się do lepszego poznania praw rządzących wszechświatem. Chiński teleskop ma także zająć się poszukiwaniem życia znajdującego się poza naszą planetą.

teleskopfast2

Budowa FAST finalnie kosztowała około 170 milionów dolarów. Sam projekt jest stary – powstał już w 1994 roku. Budowa rozpoczęła się jednak dopiero w 2011 roku. Od 2016 roku naukowcy i inżynierowie testowali teleskop. W końcu można powiedzieć, iż został on oficjalnie oddany do użytkowania.

Aby zbudować teleskop, inżynierowie musieli relokować około 7000 osób zamieszkujących pobliską okolicę. Wokół FAST zbudowano jednak park o tematyce astronomicznej, który ma zachęcić turystów i innych odwiedzających do powiększenia swojej wiedzy.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na pierwsze odkrycia oraz efekty prac tego gigantycznego teleskopu.

Źródło: FAST

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.