NASA potwierdza: czas na pierwszy, w pełni kobiecy spacer kosmiczny

Mateusz PonikowskiSkomentuj
NASA potwierdza: czas na pierwszy, w pełni kobiecy spacer kosmiczny
Christina Koch i Jessica Meir jako pierwsze wezmą udział w jedynym w historii kosmicznym spacerze dla kobiet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Opisywane wydarzenie (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem) ma odbyć się już 21 października bieżącego roku. Pierwotnie tego typu spacer był planowany na marzec 2019 roku, jednak NASA musiała wstrzymać całe wydarzenie w związku z brakiem odpowiednio dopasowanych skafandrów kosmicznych dla dwóch kobiet na ISS. Zamiast tego, zarówno Christina Koch i Jessica Meir wzięły udział w spacerach kosmicznych, ale osobno.

Skafander kosmiczny, który będzie noszony podczas spaceru kosmicznego, to EMU (Extravehicular Mobility Unit): specjalnie zaprojektowany, „osobisty statek kosmiczny”, który ma utrzymywać astronautów przy życiu w próżni kosmicznej, pod wysokim ciśnieniem. Skafander zawiera elementy kontrolujące oddychanie oraz temperaturę, a także systemy komunikacji. Akcesorium zapewnia ochronę przed promieniowaniem i zanieczyszczeniami znajdującymi się bezpośrednio w kosmosie.

Co ciekawe, sprawa powiązana jest także z delikatną zmianą ciała, która dokonuje się po dłuższym przebywaniu w przestrzeni kosmicznej przez samych astronautów. NASA zwraca uwagę, iż co innego trening na ziemi, a co innego prawdziwy spacer ponad powierzchnią naszej planety – trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, aby zapewnić każdemu maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Spacer kosmiczny jest jednym z najniebezpieczniejszych zadań jakim może zostać poddany astronauta. Każde z tego typu wydarzeń trwa około 6,5 godziny: osoba zostaje przywiązana do statku kosmicznego, aby zbytnio się od niego nie oddalić. Podobnie, jak na filmach, astronauci noszą także małe jednostki odrzutowe pozwalające na bezpieczne poruszanie w próżni.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na to przełomowe wydarzenie. To jednocześnie 10 spacer kosmiczny, który odbędzie się poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

NASA zapowiada, iż całość spaceru będzie transmitowana na żywo na stronie Agencji.

Źródło: IFLScience

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.