Dokładnie 50 lat temu przekaźnik radiowy Motoroli pozwolił na przekazanie pierwszych słów na linii Księżyc – Ziemia

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Dokładnie 50 lat temu przekaźnik radiowy Motoroli pozwolił na przekazanie pierwszych słów na linii Księżyc – Ziemia
{reklama-artykul}Misja Apollo 11 miała swój początek 16 lipca 1969 roku, gdzie załoga złożona z Neila Armstronga, Buzza Aldrina oraz Michaela Collinsa wyruszyła z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral w kierunku księżyca. Była to pierwsza planowana misja lądowania na Księżycu.

Nadajnik – odbiornik marki Motorola zamontowany na statku kosmicznym był odpowiedzialny za wysyłanie sygnałów radiowych do trzech stacji odbiorczych zlokalizowanych na Ziemi, gdzie demodulatory pasma FM Motoroli przekształcały je w transmisje radiowe i telewizyjne.

2019-07-20 101647

Centrum kontroli misji programu Apollo / Źródło: NASA

Dzięki temu rozwiązaniu około 650 milionów ludzi na całym świecie mogło śledzić pierwsze kroki stawiane przez dowódcę wyprawy Neila Armstronga (jednocześnie pierwszego człowieka) na Księżycu, jak również pozwoliło przekazać wypowiedziane przez niego słowa: „To jest mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości”.

Pierwsze kroki Armstronga na Księżycu zostały postawione po około 109 godzinach 42 minutach od startu misji. Kilka minut później dołączył do niego Buzz Aldrin. Na powierzchni Księżyca astronauci spędzili 21 godzin 36 minut.

2019-07-20 101848

Armstrong (po lewej) i Aldrin montujący amerykańską flagę na powierzchni Księżyca / Źródło: NASA

Motorola dostarczyła na potrzeby całej misji tysiące urządzeń półprzewodnikowych, naziemnych urządzeń do monitorowania i kontroli oraz 12 urządzeń pokładowych do śledzenia i komunikacji.

Załoga misji Apollo 11 wróciła na Ziemię 24 lipca, lądując na Oceanie Spokojnym. Czas trwania całej misji wyniósł 195 godzin 18 minut 35 sekund (od momentu startu do lądowania na Ziemi).

Źródło: Motorola

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.