Te niewielkie roboty pracują zespołowo niczym mrówki

Maksym SłomskiSkomentuj
Te niewielkie roboty pracują zespołowo niczym mrówki
Siła mrówek tkwi w pracy zespołowej. Tak, nawet pojedyncza mrówka potrafi unieść przedmiot o masie do 20 razy większej niż masa jej ciała, ale dopiero cała ich grupa jest w stanie transportować ciała wiele większych od nich zwierząt, jak ptaki czy jaszczurki. Czy podobna zasada może sprawdzać się w przypadku robotów? Wygląda na to, że tak.

Zespół naukowców ze Szwajcarii pracuje nad maleńkimi robotami, które mogą wykonywać skomplikowane zadania, pracując w grupie. Triboty, bo tak są nazywane, to małe, składane, elastyczne maszyny myślące zespołowo i zespołowo rozwiązujące problemy. Aby przedstawione problemy mógł rozwiązać pojedynczy robot, ten musiałby być od nich dużo, dużo większy.

Każdy z Tribotów waży około 10 gramów i potrafi chodzić, a nawet „wystrzeliwać się” na niewielkie odległości. Te urządzenia wyróżnia jednak zdolność do komunikowania się ze sobą w sposób naśladujący insekty.

Gdy Triboty docierają do przeszkód, przekazują sobie informacje na ich temat, a następnie pracują jako zespół nad pokonaniem ich. Każdy robot posiada przypisane role w zależności do potrzeb grupy, które w momencie pokonywania przeszkód realizuje, biorąc pod uwagę polecenia lidera zespołu.

Największą zaletą płynącą z korzystania z tego typu robotów jest to, że utrata niektórych z nich podczas misji nie byłaby tak bolesna jak utrata pojedynczego wysłanego do jego realizacji robota. Misję można by bowiem wówczas prowadzić dalej.

Źródło: Politechnika Federalna w Lozannie

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.