SpaceX może zagrażać teleskopom i innym sprzętom w kosmosie

Mateusz PonikowskiSkomentuj
SpaceX może zagrażać teleskopom i innym sprzętom w kosmosie
W maju tego roku firma Elona Muska, SpaceX wystrzeliła w kosmos 60 satelit, których zadaniem jest dostarczyć szerokopasmowy internet do wielu miejsc na naszej planecie. International Astronomical Union (IAU) postanowiła zgłosić swoje obawy związane z szybkim „przywłaszczaniem” sobie przestrzeni kosmicznej przez prywatne przedsiębiorstwa. Okazuje się bowiem, że akcje wykonywane przez SpaceX mogą spowodować potencjalne problemy w przypadku obserwacji naukowych oraz innych zadań.

Sprawa związana jest z „zanieczyszczeniem światłem” – zjawiskiem, które utrudnia astronomom dostrzeżenie gwiazd na wybranym wycinku nieba. Każda osoba, która mieszka w większym mieście doświadczyła choć raz podobnego problemu. W związku ze światłem wydzielanym na ziemi, obserwacje wykonywane na niebie są bardzo trudne i wymagają konkretnego otoczenia. Zazwyczaj problematyczne światło generowane jest przez latarnie miejskie oraz inne źródła – takie, jak chociażby same mieszkania.

W przypadku kosmosu jest jednak nieco inaczej.

IAU zwraca uwagę na problem pojawiający się w przypadku konstelacji wystrzeliwanych satelit – podobnych do tych, które zostały wysłane w przestrzeń kosmiczna przez SpaceX. Naukowcy mają dwie obawy związane z podobnym procederem. Pierwsza z nich dotyczy wpływu satelitów na odczyty z bardzo czułych teleskopów, takich jak chociażby ELT. Ponieważ satelity są wykonane z metalu odbijającego światło, odbijają one promienie słoneczne od wschodu i zachodu słońca powodując pojawienie się białych linii na odczytach generowanych przez teleskopy. Sytuacja jest szkodliwa dla gromadzenia cennych danych naukowych.

Drugi problem dotyczy zakłóceń radiowych. Sygnały radiowe są ważnym narzędziem w astronomii – przyczyniły się one chociażby do powstania pierwszego obrazu czarnej dziury. Mimo tego, że satelity są zaprojektowane tak, aby unikać zakłóceń przez cały czas działania, może się zdarzyć, że wiele z nich podróżując w jednej konstelacji będzie sprawiać problem.

IAU twierdzi, iż rząd oraz odpowiednie agencje powinny ustalić specjalne przepisy, które pozwolą uniknąć tego typu problemów w przyszłości.

Źródło: DT

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.