Na aukcję trafił fragment reaktora atomowego RBMK-1000

Maksym SłomskiSkomentuj
Na aukcję trafił fragment reaktora atomowego RBMK-1000
{reklama-artykul}
Na fali popularności nowego serialu Czarnobyl – produkcji HBO – w Internecie dosłownie eksplodowało (ekhm) zainteresowanie tematyką elektrowni jądrowych. W serwisie YouTube piętrzą się filmy przytaczające historię tej i innych katastrof oraz edukujące społeczeństwo w zakresie tematyki atomu. Tymczasem w serwisie eBay ktoś chce zarobić 2800 dolarów, sprzedając grafitowy blok do reaktora RBMK-1000. Polskie serwisy internetowe liczą natomiast na Wasze „kliki”, szerząc nierzetelne informacje.

iksde
Nie, na aukcję nie trafił fragment reaktora w Czarnobylu l Źródło: Wp.pl

Sprzedawany na eBayu i ważący 12.5 kilograma grafitowy blok nigdy nie widział elektrowni w Czarnobylu, wbrew nagłówkom bezrefleksyjnie kopiowanym przez niektórych redaktorów. W treści aukcji czytamy, że blok jest „używany”, ale nigdy nie działał w reaktorze i nie jest napromieniowany. Co więcej, nie działał nigdy w elektrowni w Czarnobylu, a testowany był jedynie w jednym z laboratoriów.

ebay
To nie jest fragment reaktora w Czarnobylu l Źródło: eBay

RBMK-1000 czyli Rieaktor Bolszoj Moszcznosti Kanalnyj (Reaktor Kanałowy Dużej Mocy) to odmiana wrzącego reaktora atomowego z moderatorem grafitowym. Grafit jest jednym ze „składników” umożliwiających stosowanie jako paliwa naturalnego uranu, bez jego wzbogacania – drugim jest chłodzenie lekką wodą. To właśnie taki reaktor w wyniku utraty stabilności eksplodował w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku.

Bloki grafitowe, takie jak ten sprzedawany na aukcji, składają się na kolumny tworzące rdzeń. „Dziura” którą widzicie w środku bloku może pełnić rolę kanału paliwowego, sterującego lub technicznego, po uprzednim „uzbrojeniu” w stop niobu i cyrkonu. Masa grafitu w rdzeniu reaktora sięgała nawet 1700 ton.

Jak widzicie sprzedawany jest przedmiot niezwykle ciekawy, ale definitywnie NIE JEST to fragment reaktora w Czarnobylu. Nie jest niebezpieczny, napromieniowany i nie przedstawia w zasadzie żadnej wartości historycznej.

Reaktory typu RBMK-1000 działają obecnie w elektrowniach w Kursku, Sosnowym Borze (w pobliżu Petersburga) i Smoleńsku. Pierwszy blok projektu RBMK-1000 oddano do użytku w elektrowni Sosnowy Bór w 1973 roku.

Źródło: eBay, inf. własna

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.