IBM pokazuje pierwszy, komercyjny komputer kwantowy Q System One

Mateusz PonikowskiSkomentuj
IBM pokazuje pierwszy, komercyjny komputer kwantowy Q System One
IBM postanowiło zaskoczyć wszystkich podczas targów CES 2019 odbywających się na terenie Las Vegas. Firma oficjalnie zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży pierwszego na świecie komputera kwantowego, który będzie dostępny dla każdego, przeciętnego użytkownika z sektora biznesowego. Co można zyskać wykorzystując tego typu sprzęt?

Do tej pory komputery kwantowe były dostępnie jedynie w centrach badawczych oraz laboratoriach powiązanych z wykonywaniem eksperymentów potrzebujących dużej i jednocześnie specyficznej mocy obliczeniowej. Oczywiście w przypadku modelu Q System One nie będzie tak, iż nagle pojawi się on w sklepach na całym świecie. Sprzęt ma być dostępny jednak dla szerszego grona osób, przede wszystkim z sektora biznesowego otwierając przed nimi zupełnie nowe możliwości.

IBM Q System One działa jak inne modele komputerów kwantowych – przechowuje on dane bazując na kubitach, a nie klasycznym systemie zero-jedynkowym, czyli w postaci bitów. O ile w świecie technologii wciąż trwają kłótnie o to, który rodzaj komputerów jest wydajniejszy oraz bardziej praktyczny w danym zastosowaniu, tak nikt nie deprecjonuje możliwości komputerów kwantowych w kontekście przetwarzania wielu danych jednocześnie.

Do swojego komputera kwantowego IBM ma także dorzucić możliwość skorzystania z chmury IBM Cloud – odpada więc możliwość wykorzystania takiego urządzenia w klasycznym biurze, a szkoda. IBM Q System One został wyposażony w obudowę z przezroczystego szkła, a całość jest wspierana przez system mający zapobiegać drganiom komponentów. Producent chwali się, iż optymalizacje mają sprawić, iż komputer będzie działał powtarzalnie, w ten sam sposób przez długi okres czasu.

Wprowadzenie komputerów kwantowych do komercyjnego użytku jest małym przełomem w tej gałęzi branży. Dostarczenie sprzętów do większej ilości osób może spowodować bardziej intensywną odpowiedź w kontekście tego, co jeszcze można poprawić lub ulepszyć, aby usprawnić pracę urządzeń takich, jak IBM Q System One.

Obecnie nie wiadomo jednak, ile trzeba będzie zapłacić za jedną sztukę takiej maszyny.

Źródło: IBM

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.