Instalki.pl » Aktualności » Technika » Ta opona do roweru została wydrukowana w 3D. Nie da się jej przebić
Środa, 09 Maj 2018 10:49, Wpisany przez Aleksander Piskorz
PS4 Sony
Nie potrzebuje też powietrza do działania.

Rowerzyści nienawidzą jednej rzeczy: przebitej opony. Nie ma się co temu dziwić bowiem taka sytuacja faktycznie może sprawić spory problem na trasie. Firma BigRep postanowiła jednak temu zaradzić: dzięki wykorzystaniu drukarki 3D marka stworzyła oponę rowerową, która nie tylko działa, ale również nie potrzebuje korzystać z powietrza umieszczonego w dętce. To oznacza, że nie da się jej przebić ani zniszczyć w łatwy sposób.Cały projekt opony wydrukowanej w drukarce 3D wykorzystuje do działania specjalny elastomer termoplastyczny, który pozwala zwiększyć elastyczność obiektów drukowanych w trójwymiarze. Opona jest bardzo sprężysta i co ciekawe oferuje także niezłą odporność na temperatury.

Jeden z twórców wspomnianej opony stwierdził, że jego firma byłaby w stanie drukować dowolne opony do rowerów – w zależności od potrzeb użytkowników. Konkretniej chodzi tutaj o modele na zróżnicowane warunki pogodowe czy też wersje, które przeznaczone są do jazdy po trudnym terenie.

Niestety jest jeden problem: tego typu opona rowerowa pozostaje w fazie konceptu i raczej nie trafi do sklepów. Na szczęście inna firma pracuje nad stworzeniem komercyjnej wersji tego pomysłu – mam tu na myśli markę Bridgestone, która ma wieloletnie, niesamowite doświadczenie w tworzeniu wszelakich opon.

No cóż, nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na małą, technologiczną rewolucję w świecie rowerowym. Sam chętnie skorzystałbym z drukowanej opony w swoim rowerze podczas pokonywania dłuższych tras.

Źródło: Digital Trends