Instalki.pl » Aktualności » Technika » Powstaje pierwszy polski satelita komercyjny
Wtorek, 22 Marzec 2016 12:57, Wpisany przez Wojtek Onyśków
satellite-1030779 960 720
SAT-AIS-PL.

SAT-AIS-PL to pierwszy satelita, który zostanie stworzony przez polskie konsorcjum naukowo-przemysłowe Creotech Instruments S.A. Projekt jest realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej i potrwa przynajmniej przez najbliższe 7 lat.

SAT-AIS-PL będzie odpowiedzialny za monitorowanie i nadzór bezpieczeństwa ruchu morskiego. Satelita zostanie wyposażony w specjalne odbiorniki sygnałów z transponderów AIS, które znajdują się na jednostkach morskich.

Masa satelity wyniesie około 40 kilogramów, co jest rekordem wśród polskich konstrukcji. Dotychczas Polska wysyłała na orbitę wyłącznie satelity naukowe. PW-Sat ważył kilogram, a Lem i Heweliusz po 6 kilogramów.

W 2017 roku rozpoczną się prace nad prototypem satelity. Wyniesienie na orbitę planowane jest na 2020 rok, gdzie obiekt będzie działał przez 3-4 lata.

Z usług SAT-AIS-PL korzystać będą Urzędy Morskie, Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Służby Specjalne oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.

Źródło: Kopalnia Wiedzy