Microsoft udostępnił swojego Linuksa

Maksym SłomskiSkomentuj
Microsoft udostępnił swojego Linuksa
Dołączenie firmy Microsoft do Linux Foundation w 2016 roku wywołało gigantyczne zaskoczenie pośród miłośników otwartoźródłowego oprogramowania. Po tym jak na początku swojej kariery Steve Ballmer, szef giganta z Redmond, określił system Linux mianem „raka”, nikt nie spodziewał się takiego posunięcia. Teraz, w 8 lat od zdumiewającej decyzji, Microsoft udostępnił swojego własnego Linuksa.

Azure Linux od Microsoftu

Po dwóch latach wewnętrznych testów i nieco ponad pół roku od wydania publicznej wersji poglądowej, Microsoft udostępnił powszechnie system Azure Linux. I tak, jest darmowy. Jest zoptymalizowany pod kątem hypervisora Microsoft Windows Hyper-V i działa na maszynie wirtualnej (VM), obsługując zarówno architekturę x86, jak i ARM.

Azure Linux to otwartoźródłowy system dla usługi Azure Kubernetes Service (AKS), który jest zoptymalizowany pod kątem platformy Azure i ma na celu ułatwienie deweloperom korzystania z narzędzi firmy Microsoft do wdrażania obciążeń kontenerów i zarządzania nimi. Tak, system Azure Linux ma dość wąskie zastosowania i zaprojektowany pod kątm wdrożeń w chmurze i uruchamiania wielu kontenerów.

Warto zwrócić uwagę na niewielkie rozmiary dystrybucji. Składa się na nią 400 MB obrazu rdzenia i 300 pakietów, co według Microsoftu przekłada się świetnie zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo.

Dystrybucja Azure Linux wywodzi się z projektu CBL-Mariner – CBL to skrót od Common Base Linux. Microsoft rozpoczął CBL-Mariner, ponieważ potrzebował wewnętrznej dystrybucji Linuksa i spójnej platformy dla niezliczonych obciążeń, które inżynierowie uruchamiali na Azure, a przynajmniej tak powiedział Jim Perrin, główny menedżer programu Microsoft Azure Linux.

„Host kontenerów Azure Linux zapewnia niezawodność i spójność w produktach AKS, AKS-HCI i Arc” – napisał Microsoft na stronie pomocy technicznej. „Możesz wdrożyć pule węzłów Azure Linux w nowym klastrze, dodać pule węzłów Azure Linux do istniejących klastrów Ubuntu lub przeprowadzić migrację węzłów Ubuntu do węzłów Azure Linux”.

Na czym bazuje Azure Linux?

Uczestnik konferencji Build, na której prezentowano Azure Linux, zapytał, na jakiej dystrybucji oparty jest system Azure Linux. Odpowiedź jest interesująca.

„Azure Linux to zupełnie osobna dystrybucja. Nie stworzyliśmy forka Fedory ani niczego podobnego. Pożyczyliśmy od nich kod, jest to dystrybucja oparta na RPM” – powiedział Perrin. „Powód, dla którego zdecydowaliśmy się nie tworzyć forka innej dystrybucji… Cóż, historia Microsoftu i Linuksa… Myślę, że cytat Balmera pochodzi z 2001 roku, ale pamięć przetrwała do dziś. Jednym z powodów, dla których nie zdecydowaliśmy się zacząć forkować czyjejś dystrybucji dla naszych potrzeb jest to, że nie chcieliśmy być postrzegani jako kopiujący czyjąś pracę i rozszerzający ją. Pomyśleliśmy, że budując go od zera, możemy dostosować go do naszych potrzeb.”

Źródło: Microsoft

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.