Instalki.pl » Aktualności » Software » Klawisz Print Screen będzie działał w Windows 11 inaczej. Nie każdemu się to spodoba
Sobota, 25 Marzec 2023 14:20, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows11-prt-scr
Microsoft testuje nową funkcję.

Jeśli klikniesz na swojej klawiaturze klawisz Print Screen, wykonasz zrzut ekranu, który tymczasowo zostanie zapisany w schowku. Jest to domyślna funkcja tego przycisku, niezmieniana od czasów Windows 95 i obecna w Windows 10 oraz Windows 11. Zachowanie klawisza Print Screen może jednak zostać zmienione.

Microsoft testuje od teraz nową domyślną funkcję klawisza Print Screen. Testy wystartowały wraz z udostępnieniem przez giganta nowej kompilacji systemu Windows 11 w kanale Dev programu Insider – kompilacji o numerze 23419.

Narzędzie Wycinanie zamiast zrzutu ekranu w schowku


W systemie Windows 11 w kompilacji 23419 klawisz Print Screen domyślnie uruchamia Narzędzie Wycinanie. Narzędzie to pozwala wykonać prostokątny wycinek ekranu, wycinek o dowolnym kształcie, wykonać zrzut ekranu obejmujący tylko wybrane okno lub zrzut pełnego ekranu. Oferuje zatem znacznie więcej niż zwykła funkcja zrzutu ekranu.

win11-narzedzie-wycinanie
Narzędzie Wycinanie w Windows 11. | Źródło: mat. własne

Tworzenie wycinków ekranu jest bardzo wygodne, ponieważ takich wycinków już raczej nie trzeba dodatkowo otwierać w programie do edycji obrazów, by jeszcze je przycinać. Zwykłe zrzuty ekranu często wręcz tego wymagają. Mimo to wielu osobom zmiana zachowania klawisza Print Screen może nie przypaść do gustu.

Na szczęście dla takich osób Microsoft pozwala przywrócić klasyczne domyślne zachowanie klawisza Print Screen. Wystarczy udać się do Ustawień systemowych, następnie do zakładki Ułatwienia Dostępu, a stamtąd do ustawień klawiatury.

Zmiana, która nadal może zostać wycofana


Oczywiście, jako że zmiana jest testowana na razie dopiero w kanale Dev programu Insider, nie ma jeszcze pewności, czy trafi ona i do stabilnego wydania systemu Windows 11. Poczekamy, zobaczymy. Musimy czekać na oficjalne wieści w tej sprawie.

Warto wspomnieć, że istnieje wiele sposobów na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Windows 11. Na przykład, korzystanie ze skrótu Win + Print Screen pozwala zapisać zrzut ekranu bezpośrednio do pliku, a skrót Alt + Print Screen zapisuje w schowku zrzut aktywnego okna. Zrzuty ekranu pozwalają wykonywać też wspomniane Narzędzie Wycinanie, aplikacja Xbox Game Bar, a także aplikacje firm trzecich, takie jak SnagIt czy Screenshot X.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva