Instalki.pl » Aktualności » Software » Smartfony z Androidem w końcu przestaną nas oślepiać. Google szykuje zmiany
Sobota, 25 Marzec 2023 14:14, Wpisany przez Anna Borzęcka
jasny-ekran
Zmiany na lepsze.

Zapewne zdarzyło się, że smartfon z Androidem oślepił Cię, gdy odblokowałeś jego ekran w ciemności. Jest to problem, który dotyka posiadaczy urządzeń z tym systemem od zawsze. Ma on miejsce, ponieważ Android nie bierze pod uwagę obecnej jasności otoczenia już podczas uruchamiania ekranu smartfonu, a z opóźnieniem. W związku z tym zamiast od razu dostosowywać jasność wyświetlacza do jasności otoczenia, zapamiętuje poziom jasności sprzed ostatniego zablokowania ekranu.

Na szczęście wygląda na to, że Google w końcu szykuje dla tego problemu rozwiązanie. Wynika to ze zmian w kodzie źródłowym, które zauważono w najnowszym kwartalnym wydaniu systemu Android 13 – Android 13 QPR2.

Ulepszone dostosowywanie jasności ekranu w smartfonach z Androidem


Osobą, która wspomniane zmiany zauważyła, jest Mishaal Rahman, były redaktor serwisu XDA Developers regularnie donoszący o interesujących funkcjach i nowościach, nad którymi pracuje Google. Funkcja, którą Google tworzy tym razem, ma sprawić, że smartfony z Androidem będą wykorzystać czujnik jasności, by dostosowywać jasność ekranu do warunków otoczenia już w momencie włączenia tego ekranu.

Mowa o zmianie bardzo małej, ale jest to zmiana, którą wielu użytkowników doceni. Chyba nie istnieją bowiem osoby, które lubią być oślepiane jasnym ekranem w nocy.


Nowość na wczesnym etapie rozwoju


W tej chwili nie wiadomo, kiedy omawiana funkcja miałaby trafić do smartfonów z systemem Androidem. Nie byłoby jednak dziwne, gdyby Google najpierw udostępniłoby ją jako funkcję ekskluzywną dla urządzeń Pixel, a dopiero potem wydało na pozostałych smartfonach z Androidem, na przykład wraz z Androidem 14.

Jeśli chodzi o Android 14, to ten jest obecnie w fazie testów deweloperskich. Zapewne już wkrótce rozpoczną się zaś testy jego wersji beta. Premiery systemu możemy spodziewać się pod koniec lata lub na początku jesieni.

Źródło: Mishaal Rahman/Twitter, fot. tyt. Unsplash/Andrew Guan