Instalki.pl » Aktualności » Software » Steam wprowadzi nowość, na którą gracze czekają od lat
Poniedziałek, 20 Marzec 2023 18:48, Wpisany przez Piotr Malinowski
steam notatki 1Wiele osób na pewno się ucieszy.


Steam planuje udostępnić funkcję pozwalającą na tworzenie „notatek z gier”, która sprawdzi się chociażby w przypadku produkcji zawierającej mechaniki strategiczne bądź logiczne. Użytkownicy nie będą musieli tym samym przełączać się pomiędzy oknami (albo wyciągać kartki papieru) by zapisać coś istotnego. Prośby o implementację takiego rozwiązania przewijają się w postach internautów od co najmniej kilku lat. Czyżby postanowiono w końcu ich wysłuchać?

System notatek w grach nadchodzi do Steama


Część z osób czytających ten wpis zapewne doskonale pamięta grube papierowe instrukcje do gier wyposażone w kilka wolnych stron przeznaczonych na „notatki”. Osobiście nigdy tego nie zapomnę, bo trudno wyprzeć z pamięci zapisywanie kodu do zamkniętej skrzyni znajdującej się w kanałach w Gothicu 2. Jeśli macie podobne historie, to możecie podzielić się nimi w komentarzach – zwłaszcza że niedługo doczekamy się debiutu nieco bardziej nowocześniejszego miejsca do spisywania takich przydatnych ściąg.

Pavel Djundik, twórca popularnej platformy SteamDB, poinformował na Twitterze o swoim najnowszym odkryciu. Okazuje się, że kod usługi Steam został wzbogacony o kilka linijek tekstu sugerujących trwające prace nad systemem „notatek w grach”. Nie wiadomo do końca jak on będzie się prezentował – wiadomo tylko, że Valve prowadzi jego wewnętrzne testy. Wszystko inne pozostaje w sferze domysłów i oczekiwań społeczności.

Te są dosyć wysokie, gdyż już w 2018 roku użytkownicy prosili o wprowadzenie tego typu rozwiązania. Chcieli bowiem otrzymać możliwość robienia notatek bezpośrednio na Steamie, by potem szybko uzyskać do nich dostęp podczas zabawy w konkretną produkcję – a wszystko to bez obawy o utratę np. fizycznych zapisków i czasu na ich znalezienie. Nie da się ukryć, że taka funkcja ułatwiłaby życie wielu internautom, zwłaszcza tym lubiącym zagadki logiczne bądź tytuły wymagające strategicznego myślenia.

 

Gracze domagają się notatek, więc zapewne Valve prędzej czy później postanowi je na swoją platformę wprowadzić. Po odkryciu wzmianek w kodzie stało się to jeszcze bardziej prawdopodobnym scenariuszem – w temacie poświęconym notatkom wciąż wypowiadają się użytkownicy skarżący się na konieczność spisywania wielu rzeczy podczas np. grania w gry z gatunku roguelike. Oczywiście można to robić w notatniku, lecz potrzeba do tego drugiego monitora albo ciągłego używania kombinacji Alt + Tab, co jest bardzo niewygodne.

Pozostaje więc uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości i liczyć na to, że już wkrótce doczekamy się informacji na temat nowości bezpośrednio od twórców Steama. Co ciekawe, pracują oni także nad specjalną stroną z powiadomieniami, która ma sprawić, by gracze byli jeszcze skuteczniej informowani o promocjach czy aktualizacjach w ich ulubionych tytułach.

Źródło: Twitter