Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft chce dać Wam większą kontrolę nad Windows 11
Sobota, 18 Marzec 2023 14:45, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 personalizacja
Kolejne opcje personalizacji.

Microsoft słynie z tego, że lubi przymuszać użytkowników systemu Windows do korzystania z własnych produktów. Gigant robi to w zasadzie na każdym kroku a przykładów naprawdę nie trzeba szukać daleko. Powracający po odinstalowaniu niczym wirus OneDrive, czy też wciskana na każdym kroku przeglądarka internetowa Edge to tylko jedne z wielu takich aplikacji. Okazuje się, że firma chce nieco zluzować swoje podejście, a przynajmniej sprawia się dawać takie wrażenie. Kolejne aktualizacje Windows 11 mają uczynić OS mocniej personalizowalnym.

Nowe opcje personalizacji Windows 11


Firma chce, aby system Windows 11 był bardziej zorientowany na użytkownika i przyjazny dla jego prywatności. Zwłaszcza ta druga z deklaracji brzmi zabawnie w kontekście niedawnych oskarżeń, przyrównujących Windows 11 do spyware. Tak czy inaczej, Microsoft chce, aby użytkownicy mogli jeszcze swobodnie decydować o tym, z jakich programów korzystają domyślnie oraz jakie elementy przypinają do paska zadań.

Sprawdź: Premiera Windows 12 niebawem. Zmiany w Windows Insider

W przypadku ustawień domyślnych Microsoft wprowadzi nowy identyfikator URI dla plików w postaci precyzyjnego linku do menu Ustawienia. Tam użytkownik zostanie przekierowany bezpośrednio do odpowiedniej opcji pozwalającej zmienić mu aplikację domyślną dla precyzyjnie tej akcji, którą chciał wykonać. To rozszerzenie istniejącego schematu ms-settings: URI.

Settings deep link URI
Źródło: Microsoft

W przypadku przypinania wkrótce wprowadzony zostanie nowy publicznie dostępny interfejs API, który umożliwi aplikacjom przypinanie podstawowych lub pobocznych kafelków do paska zadań. Ten interfejs będzie zawsze odwoływał się do zaufanego środowiska użytkownika systemu Windows, aby wyjaśnić, co konkretnie ma zostać przypięte, i potwierdzić, że użytkownik rzeczywiście chce zezwolić na takie przypięcie.

przypinanie windows 11
Koncept interfejsu użytkownika do potwierdzania przypinania. | Źródło: Microsoft

Obie zmiany pojawią się najpierw w kanale deweloperskim programu Windows Insider. Stanie się to w przeciągu kilku kolejnych miesięcy.

Źródło: Microsoft