To domyślne ustawienie Windows 11 obniża wydajność w grach o 10 procent

Anna BorzęckaSkomentuj
To domyślne ustawienie Windows 11 obniża wydajność w grach o 10 procent
Szybko po premierze systemu Windows 11 okazało się, że posiada on pewną poprawiającą bezpieczeństwo funkcję, która wpływa negatywnie na wydajność komputerów w grach. Mowa o funkcji VBS (ang. Virtualization-Based Security), czyli zabezpieczeniach opartych na wizualizacji. Na szczęście jest to funkcja, którą można łatwo wyłączyć, na co też wielu użytkowników się zdecydowało.

Jeśli do tych użytkowników należałeś, wiedz, że prawdopodobnie musisz wyłączyć tę opcję ponownie. Serwis Tom’s Hardware odkrył bowiem, że jedna z aktualizacji wydanych w ciągu kilku ostatnich miesięcy automatycznie włączyła ją prawdopodobnie na wszystkich komputerach z systemem Windows 11.

VBS – co to takiego?

VBS to na komputerach z systemem Windows 11 (od jakiegoś czasu też z Windows 10) dodatkowa warstwa zabezpieczeń. Odpowiada ona za stworzenie izolowanego podsystemu, który ma brać udział w zapobieganiu atakom komputera przez złośliwe oprogramowanie. Wykorzystuje też funkcje takie jak HVCI (ang. Hypervisor-Enforced Code Integrity), która zdaniem niektórych jest prawdziwym winowajcą spadków wydajności.

Przydatność VBS i HVCI była tematem gorącej debaty. Oczywiście, raczej nie powinno się wyłączać tych opcji na komputerach biurowych czy korporacyjnych. Jeśli zaś chodzi o komputery domowe, a zwłaszcza te, które mają pojedynczego użytkownika, wyłączenie ich może nie być zbyt dobrym pomysłem. Każdy sam musi jednak zdecydować, czy zależy mu na dodatkowej warstwie ochrony, czy na większej wydajności.

Wpływ VBS na wydajność

Jak bardzo VBS wpływa na liczbę FPS w grach? To zależy od samej gry. Testy przeprowadzone przez Tom’s Hardware pokazały, że w niektórych tytułach VBS w ogóle nie obniża wydajności komputera, a w niektórych obniża nawet o… 10 procent.

Podczas testów największego spadku wydajności ze strony VBS, czyli średnio 10-procentowego spadku, doświadczył Microsoft Flight Simulator. Spore spadki liczby klatek na sekundę występowały też w grach Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, Spider-Man: Miles Morales, Far Cry 6, Horizon Zero Dawn, Watch Dogs Legion i nie tylko.

Warto wspomnieć, że największy wpływ VBS miał na liczbę FPS przy rozgrywce w 1080p. Wpływ ten mocno spadał przy rozdzielczości 4K. Sugeruje to, że problem jest pośrednio powiązany z wąskim gardłem procesora.

VBS – jak wyłączyć?

Na szczęście, VBS można na komputerze z Windows 10 i Windows 11 bardzo szybko wyłączyć. Wystarczy że wykonasz poniższe kroki.

1. Otwórz Ustawienia Windows.
2. Przejdź do zakładki Prywatność i zabezpieczenia i kliknij w pasek z napisem Zabezpieczenia Windows.
3. Kliknij w baner z napisem Otwórz usługę Zabezpieczenia Windows.
4. W oknie Zabezpieczeń Windows kliknij na Zabezpieczenia urządzenia.
5. Kliknij w napis Szczegóły usługi Izolacja rdzenia.
6. Kliknij w suwak pod opcją Integralność pamięci, aby przełączyć go do pozycji Wyłączone.

windows11-vbs

Funkcja VBS wyłączona w Zabezpieczeniach systemu Windows. | Źródło: mat. własne

7. Uruchom ponownie komputer.

Voilà, VBS powinien być na Twoim komputerze wyłączony, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się przynajmniej kilkoma dodatkowymi klatkami na sekundę w Twoich ulubionych tytułach. Na wszelki wypadek możesz sprawdzić, czy funkcja została wyłączona, wracając do jej menu.

Źródło: Tom’s Hardware, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.