Instalki.pl » Aktualności » Software » Przez przypadek ukradł Teslę Model 3. Prawdopodobnie umożliwiła mu to aplikacja
Czwartek, 16 Marzec 2023 13:16, Wpisany przez Anna Borzęcka
tesla-kradziez-1
Tego jeszcze nie było.

We wtorek 7 marca pewien mieszkaniec Vancouver w KanadzieRajesh Randev – wsiadł do samochodu, który miał być jego Teslą Model 3. Następnie udał się w trasę, by odebrać swoje dzieci ze szkoły. W trakcie jazdy Randev zdał sobie jednak sprawę z tego, że auto, które prowadzi, wcale nie należy do niego. Okazało się, że mężczyzna przez przypadek… ukradł Teslę zupełnie innej osoby. Jak do tego doszło? Wygląda na to, że pozwoliła mu na to aplikacja Tesli.

Niezamierzona kradzież


Rajesh Randev jest właścicielem Tesli Model 3 o białym kolorze lakieru. 7 marca pomylił on to auto z zaparkowaną obok, również białą, Teslą Model 3, ale należącą do kogoś innego. Aplikacja Tesli, jak gdyby nigdy nic, umożliwiła mu otworzenie tego auta, uruchomienie jego silnika i ruszenie w drogę.

Pierwszą wskazówką, która świadczyła o tym, że Randev wsiadł nie do własnego auta, było pęknięcie na przedniej szybie. Mężczyzna stwierdził jednak, że być może pęknięcie to było zasługą jego żony, która nie powiedziała mu o jakimś zajściu. Zadzwonił do niej, ale ta nie wiedziała, skąd pęknięcie się wzięło. Nie zaświtało mu w głowie też wtedy, gdy nie mógł znaleźć w samochodzie swojej ładowarki do telefonu.

Dopiero po pięciu, dziesięciu minutach jazdy do Randeva dotarło, że coś jest nie tak. Zaczął bowiem otrzymywać SMSy od nieznanego numeru. Jeden z nich brzmiał „Rajesh, czy prowadzisz Teslę?”. W innym Randev został poinformowany, że nie prowadzi swojej Tesli. Nadawcą wiadomości był mężczyzna o imieniu Mahmood, właściciel Tesli, którą Randev nieświadomie ukradł. Mahmood znalazł numer telefonu Randeva na dokumencie, który leżał wewnątrz jego Tesli, a który był widoczny zza szyby.

tesla-kradziez-2
Biała Tesla Model 3. | Źródło: Unsplash/Robin van Greenen

Randev zaparkował auto i udał się na zewnątrz, by potwierdzić, czy faktycznie wyruszył nie swoim autem. Rzeczywiście tak było, o czym świadczyły felgi pojazdu – inne niż te, w które wyposażona jest jego Tesla Model 3. Mężczyzna zadzwonił zatem do Mahmooda w celu wyjaśnienia sytuacji. Mahmood zgodził się na to, by Randev odebrał swoje dzieci, a potem zwrócił mu auto.

Gdy mężczyźni się spotkali, pożartowali z sytuacji, a następnie poinformowali o niej policję. Ta nie poczyniła żadnych działań, jako że zajście było nieporozumieniem, a nie intencjonalną kradzieżą. Potem Randev próbował skontaktować się w tej sprawie z Teslą, jednak nie otrzymał odpowiedzi na żadną z wiadomości e-mail.

Wina aplikacji Tesla?


Samochody Tesli współpracują z aplikacją Tesla?, która pozwala między innymi podgrzać auto przed jazdą, aktualizować oprogramowanie pojazdu z dowolnego miejsca, włączać i wyłączać ładowanie pojazdu, a także zdalnie odblokowywać lub blokować jego drzwi. Aplikacja ta nie powinna być jednak w stanie otworzyć samochodu innego, niż ten, który jest z nią powiązany.

Niektórzy sceptycy sugerują, że Randev mógł wsiąść do innej Tesli i nią odjechać, ponieważ Mahmood ją wcześniej otworzył i uruchomił . Niemniej, samochody Tesla blokują się i uniemożliwiają ruszenie, jeśli wykryją, że właściciel się od nich oddalił.

Tesla powinna zdecydowanie zbadać omówioną sprawę. Jeśli w aplikację Tesla wkradł się błąd, która umożliwia otworzenie i uruchomienie innego auta, jest to poważny problem dla właścicieli tych pojazdów. Oczywiście bardzo możliwe jest, że nieświadoma kradzież nie miała żadnego związku z aplikacją, a była tylko i wyłącznie wynikiem błędów/głupiego zachowania właścicieli obydwu aut. Nie można na ten moment wykluczyć żadnego ze scenariuszów.

Źródło: Global News, fot. tyt. Unsplash/David von Diemar