Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak pozbyć się telemarketerów? Sprawdzony sposób na telefoniczny spam
Sobota, 18 Marzec 2023 16:33, Wpisany przez Maksym Słomski
blokowanie polaczen ios android
Metody dla Androida i iOS.

Minął już prawie rok od czasu, gdy napisałem poradnik na temat tego, jak się pozbyć Klary Sobieraj. Metoda na telefony dotyczące fotowoltaiki była dość prosta i dla wielu czytelników naszego serwisu szalenie skuteczna. Dziś podzielę się z Wami nieco bardziej uniwersalnymi metodami na to, jak pozbyć się telemarketerów. Masz dość natrętnych połączeń? Zerknij na to, jak się z nimi rozprawić w przypadku smartfonów z Androidem i iOS. Na końcu tekstu zawarłem też kilka porad na temat tego, jak uniknąć podobnych telefonów w przyszłości.Jak zablokować niechciane połączenia na Androidzie?


Android to system w ostatnim czasie radzący sobie naprawdę doskonale z telemarketerami bez żadnych dodatkowych aplikacji. Wszystko dzięki opcji ID rozmówcy i ochrona przed SPAM-em lub podobnej, dostępnej w menu Ustawienia w sekcji Ustawienia połączeń.

blokowanie polaczen
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Alternatywnie, przejdź do domyślnego dialera Google, czyli aplikacji Telefon (słuchawka na ekranie głównym) i kliknij w menu z trzema umieszczonymi nad sobą kropkami. Tam wybierz Ustawienia i ID rozmówcy i SPAM.

id rozmowcy i spam
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Sprawdź, czy opcje są aktywne na Twoim smartfonie.

Opcja może występować tylko w nowszych wersjach systemu operacyjnego i nie być dostępna u wszystkich producentów. W przypadku smartfona Samsung Galaxy S21 Plus z Androidem 13 i One UI 5.1 na pokładzie użytkownik może nawet - jak widać na umieszczonym nieco wyżej zrzucie ekranu - określić stopień filtrowania połączeń. Da się blokować wszystkie podejrzane numery, tylko te o wysokim ryzyku lub dodatkowo wyciszyć (podkreślam: wyciszyć) połączenia z nieznanych numerów.

Jak zablokować niechciane połączenia na iOS?


W przypadku iOS niestety nie jest tak różowo. Szkoda, bo producent mówiący tyle o prywatności nie ułatwia blokowania niepożądanych połączeń tak, jak system Android. Użytkownikom iOS pozostaje systemowa opcja wyciszania połączeń o nieznanych numerów, o ile korzystają z systemu iOS 13 lub nowszego.

By włączyć funkcję Wycisz nieznanych dzwoniących, wybierz Ustawienia -> Telefon, stuknij w opcję Wyciszaj od nieznanych i włącz ją. Połączenia od nieznanych numerów będą dzięki temu wyciszane i kierowane wprost na pocztę głosową.

wyciszanie ios
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Nie jest to idealne rozwiązanie. Ba, jest po prostu niewygodne, jeśli często dzwonią do Was ludzie z nieznanych numerów na przykład w sprawach biznesowych.

W przypadku iOS zdecydowanie polecam zainstalowanie najpopularniejszej z aplikacji, dostępnej również na Androida, czyli Truecaller. Jest bezpłatna, naprawdę dobrze oceniana i dopracowana.

Co zrobić, żeby telemarketerzy nie dzwonili?


Niestety, zapewne nie uda Ci się uniknąć wszystkich telefonów. Postępując zgodnie z tymi zasadami, liczbę połączeń ograniczysz do minimum.

1. Nie wyrażaj zgód podczas podpisywania umów "jak leci". Wiele z nich jest opcjonalnych.
2. Gdy nie musisz, po prostu nie podawaj swojego numeru w sieci. Możesz zawsze podać fałszywy.
3. Postaraj się usuwać numer z baz marketingowych. Czasem wystarczy napisać wiadomość z żądaniem usunięcia numeru z bazy.
4. Zgłaszaj nieuczciwych telemarketerów do Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Polecamy też lekturę naszego poradnika: Masz dość natrętnych połączeń od telemarketerów? Oto, jak się bronić

Źródło: mat. własny