Instalki.pl » Aktualności » Software » Masz samochód elektryczny ? W Waze znajdziesz od teraz stacje ładowania
Środa, 15 Marzec 2023 12:21, Wpisany przez Anna Borzęcka
waze-ev
Do użytkowników trafia nowa funkcja.

Waze to aplikacja coraz przyjaźniejsza dla posiadaczy aut elektrycznych. Teraz debiutuje w niej nowa funkcja, dzięki której nie będziesz potrzebował dodatkowej aplikacji, by odnaleźć stację, na której naładujesz swój elektryczny samochód.

Pod koniec 2021 roku Google tymczasowo pozwoliło użytkownikom Waze’a na odnajdywanie stacji ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż swoich tras. W najnowszej aktualizacji funkcja ta wraca na stałe. Dzięki niej użytkownicy mogą wyszukiwać nawet tylko te stacje ładowania, które są kompatybilne z ich pojazdem.

Stacje ładowania w Waze


Ładowarki dla samochodów elektrycznych wyposażone są w różne wtyczki, o różnych standardach. Na większości stacji w Europie znajdziemy wtyczki Type 2 (Mennekes), ale już tylko część stacji posiada wtyczki CHAdeMO czy CCS. Szukając stacji ładowania dla naszego pojazdu trzeba więc zwracać na ten fakt uwagę.

Na szczęście użytkownicy Waze’a mogą od teraz wpisać w ustawieniach aplikacji dane o swoim pojeździe, między innymi wybierając wtyczki, które są z nim kompatybilne. Dzięki temu nawigacja na życzenie użytkownika będzie szukała w pobliżu jego trasy tylko stacje ładowania, i to wyłącznie takie, które takie wtyczki zawierają.

waze-stacje-1
Funkcja wyszukiwania stacji ładowania w Waze. | Źródło: Waze

Omawiana funkcja dopiero jest wdrażana do Waze’a. Do użytkowników na całym świecie podobno ma trafić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jeśli zatem jeszcze nie widzisz jej na swoim smartfonie, musisz na nią cierpliwie poczekać.

waze-stacje-2
Ustawienia Waze – opcje związane z danymi o elektrycznym pojeździe. | Źródło: Waze

Funkcja, na którą można liczyć?


Jak omawiana funkcja działa? Na razie trudno powiedzieć. Niektórzy użytkownicy podobno są kierowani przez nią na stacje paliw zamiast stacje ładowania, ale mamy nadzieję, że były to tylko wyjątki od reguły.

Podobno dane o stacjach ładowania w Waze mają być nieustannie odświeżane i uzupełniane (między innymi przy udziale samych użytkowników), tak aby mapa stacji była jak najdokładniejsza. Cóż, posiadaczy samochodów elektrycznych z pewnością ten fakt zadowoli.

Źródło: The Verge, fot. tyt. Canva