Instalki.pl » Aktualności » Software » Zmiana pozycji paska zadań w Windows 11 możliwa? Microsoft robi zamieszanie
Środa, 08 Marzec 2023 14:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-pasek-gora
W wydaniu Dev systemu zauważono coś dziwnego.

Niestety, w Windows 11 brakuje niektórych funkcji, które są obecne w Windows 10. Na przykład, system ten nie pozwala na przenoszenie paska zadań. Nie możemy przypiąć go u góry czy po boku ekranu. Całe mnóstwo użytkowników nad tym faktem ubolewa. Niektórzy zauważyli jednak pewną zmianę w wydaniu Dev systemu, na podstawie której zastanawiają się, czy Microsoft nie pracuje przypadkiem nad wdrożeniem tej funkcji do Windows 11.

Windows 11 – pasek zadań u góry ekranu


Jak poinformował na Twitterze użytkownik Albacore (@thebookisclosed), który regularnie donosi o eksperymentalnych funkcjach testowanych przez Microsoft, w wydaniu Dev systemu Windows 11 , którego mogą testować uczestnicy programu Windows Insider, pojawiła się opcja przeniesienia paska zadań na górę ekranu. Wymaga ona jednak dokonania edycji rejestru. Ba, nie jest to jedyny problem tej opcji.


O ile sam pasek zadań prezentuje się na górze ekranu świetnie, tak jego działanie pozostawia wiele do życzenia. Mimo przeniesienia paska, menu Start i inne elementy uruchamiane z paska zadań wciąż otwierają się na dole ekranu. Cóż, nie ma to sensu.

Czy Microsoft faktycznie pracuje zatem nad tym, aby w końcu umożliwić przenoszenie paska zadań w Windows 11? Niekoniecznie. Z kilku powodów.

Funkcja, na którą sobie poczekamy


Po pierwsze, przeniesienie paska zadań na górę ekranu poprzez dokonanie edycji w rejestrze było również możliwe w testowej wersji Windows 11, zanim pierwsza stabilna wersja systemu miała swoją premierę. Wówczas menu start i inne elementy także otwierały się jednak w swoich oryginalnych pozycjach. Wygląda więc na to, że Microsoft po prostu pozostawił bałagan w kodzie Windows 11 i w ostatnim wydaniu Dev przypadkiem go odsłonił.

Po drugie, mimo że możliwość przenoszenia paska zadań jest absolutnie najbardziej pożądaną przez użytkowników funkcją, Microsoft w przeszłości jasno stwierdził, że w jego oczach przenoszenie paska zadań wcale nie jest funkcją tak istotną. Priorytetyzuje on prace nad innymi elementami systemu.

Wszystko to rodzi dość istotne pytanie. Po co Centrum opinii jest częścią systemu Windows 11, skoro Microsoft aktywnie i z premedytacją ignoruje najpopularniejsze prośby umieszczane w nim przez użytkowników?

Źródło: Albacore (Twitter), fot. tyt. Microsoft