Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 otrzyma nowy, lepszy mikser głośności
Sobota, 04 Marzec 2023 13:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-dzwiek
Świetne wieści.

Windows 11, mimo że jest systemem znacznie nowocześniejszym niż Windows 10, wciąż posiada sporo przestarzałych elementów. Jednym z nich jest mikser głośności. Jak się jednak okazuje, do systemu trafi nowy, lepszy mikser głośności, do którego dostęp będzie można uzyskać znacznie szybciej.

Nowy mikser głośności mogą już testować uczestnicy programu Windows Insider, korzystający z Windows 11 w kanale Dev. Jest on bowiem częścią wydanej 2 marca kompilacji o numerze 25309 (Windows 11 Insider Preview Build 25309).

Mikser głośności w menu szybkich ustawień


W stabilnym wydaniu Windows 11, aby otworzyć mikser głośności, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika na pasku zadań. Mikser otworzy się wówczas w dużym oknie aplikacji Ustawienia.

Nowy mikser głośności, dostępny w kompilacji 25390 wersji Dev Windows 11, działa podobnie jak ten dotychczasowy. Można za jego pośrednictwem zmieniać głośność dźwięku w poszczególnych aplikacjach, a także wyciszać wybrane aplikacje pojedynczym kliknięciem. Różnica jest jednak taka, że mikser ten wyświetla się bezpośrednio w menu szybkich ustawień systemu. Mowa o menu, które łączy opcje związane z połączeniami sieciowymi, dźwiękiem, zasilaniem i nie tylko.

win11-mikser
Nowy mikser głośności w kompilacji 25309 w kanale Dev Windows 11. | Źródło: Microsoft

Co najlepsze, kompilacja 25309 wprowadziła również nowy skrót klawiszowy – „Win + Ctrl + V” – który pozwala błyskawicznie otworzyć mikser głośności bez używania myszy. Jest to nowość, którą wielu użytkowników doceni.

Inne nowości w kompilacji 25309


Oczywiście, kompilacja 25309 to także zmiany niezwiązane w Windows 11 z ustawieniami dźwięku. Na przykład, Microsoft na nowo wprowadził do systemu ustawienia klawiatury dotykowej, które wcześniej pojawiły się w buildzie 25188 i zostały usunięte w buildzie 25217, na czas wprowadzania potrzebnych poprawek. Mowa o rozwijanym menu z 3 opcjami definiującymi to, kiedy na ekranie ma pojawiać się klawiatura dotykowa – nigdy, zawsze, czy nie jest podłączona żadna fizyczna klawiatura.

W kompilacji 25309 pojawiła się też funkcja przyspieszonego sprzętowo zarządzania kolorem na poziomie systemu – ACM (Auto Color Management) – dla ekranów SDR. Oczywiście, nie zabrakło też w niej wielu mniejszych ulepszeń. Dowiesz się o nich wszystkich, przechodząc na blog Windows Insider.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva