Instalki.pl » Aktualności » Software » Komisja Europejska właśnie zakazała TikToka
Czwartek, 23 Luty 2023 15:51, Wpisany przez Maksym Słomski
tiktok komisja europejska
To była kwestia czasu.

W styczniu informowaliśmy Was o tym, że ważą się losy TikToka w Unii Europejskiej. Widmo zbanowania aplikacji na starym kontynencie związane jest oczywiście z kwestiami dotyczącymi prywatności europejskich użytkowników. W ubiegłym roku dyrektor FBI Christopher Wray nazwał aplikację TikTok mianem najlepszego narzędzia szpiegowskiego Chin i tak też popularną apkę traktuje rosnąca liczba rządów państw z całego świata. Na ten moment TikTok w Europie działa, ale korzystania z niego zakazała właśnie Komisja Europejska.

Komisja Europejska banuje TikToka


Służba informatyczna organu wykonawczego Unii Europejskiej wezwała 23 lutego o poranku wszystkich pracowników Komisji Europejskiej o odinstalowanie aplikacji TikTok z ich urządzeń firmowych, a także urządzeń osobistych mających dostęp do narzędzi korporacyjnych. Powód takiego postanowienia jest oczywisty: obawy dotyczące ochrony danych.

"Aby chronić dane Komisji i zwiększyć jej cyberbezpieczeństwo, zarząd Komisji Europejskiej podjął decyzję o zawieszeniu aplikacji TikTok na urządzeniach korporacyjnych i urządzeniach osobistych zarejestrowanych w usługach Komisji" – czytamy w e-mailu, do którego dotarł serwis Euractiv. Wyznaczono przy tym termin: do 15 marca 2023 roku.

Osoby, które nie zastosują się do nowych wytycznych KE, utracą dostęp między innymi do skrzynek pocztowych Komisji i Skype dla firm.

Sprawę skomentowali już przedstawiciele TikToka. "Jesteśmy rozczarowani decyzją, którą uważamy za błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach. Skontaktowaliśmy się z Komisją, aby wyjaśnić sprawę i przekazać, w jaki sposób chronimy dane 125 milionów ludzi w całej UE, którzy co miesiąc odwiedzają TikTok" - powiedzieli.

TikTok na cenzurowanym


W listopadzie ubiegłego roku TikTok przyznał, że w chińskiej centrali można uzyskać dostęp do danych osobowych użytkowników z całego świata. Nastąpiło to po obszernej publikacji Forbesa mówiącej o tym, że ​​aplikacja była używana do szpiegowania dziennikarzy.

Jakiś czas temu TikTok został zakazany na urządzeniach należących do administracji Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Euractiv